Katowice: obradował II Kongres Szpitali Prywatnych

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2012 18:30

Jedną z imprez towarzyszących IV Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach był odbywający się we wtorek (15 maja) II Kongres Szpitali Prywatnych. Obrady, których gościem była wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz, podzielono na dwie części merytoryczne: europejską i polską.

Katowice: obradował II Kongres Szpitali Prywatnych

W pierwszej omówiona została unijna dyrektywa z 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej. Wchodzi ona w życie 25 października 2013 r. Trwa jej implementacja do polskiego prawa, dlatego z dużym zainteresowaniem wysłuchano wystąpienia minister Pachciarz o szansach i zagrożeniach, jakie niosą te regulacje.

Agnieszka Pachciarz zwróciła uwagę, że nowe prawo jest swoistym kompromisem między dwoma europejskimi zasadami: wyłączeniem krajowych systemów ochrony zdrowia spod unijnych regulacji i zasadą swobodnego przepływu ludzi, towarów i usług między państwami członkowskimi.

Prywatne placówki ochrony zdrowia, w tym szpitale zrzeszone w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Szpitali Prywatnych, które było organizatorem II Kongresu, nie ukrywają oczekiwań związanych z dyrektywą i możliwościami, jakie stworzy ona w zakresie leczenia zagranicznych pacjentów. Mówili o tym m.in. Andrzej Sokołowski, prezes OSSP i Piotr Gerber, wiceprezes OSSP.

Podstawową przesłanką pozwalająca optymistycznie myśleć o napływie zagranicznych pacjentów do Polski jest przede wszystkim relatywnie niska cena naszych usług medycznych.

Zagraniczni goście Kongresu wskazywali jednak na coraz istotniejszą rolę telemedycyny, która jest formą wymiany usług medycznych, ale niekoniecznie ludzi. Niemcy, w związku z dyrektywą, nie spodziewają się dużej fali wyjazdów pacjentów, liczą natomiast, że właśnie dzięki telemedycynie ich specjaliści odegrają większą rolę na europejskim rynku zdrowia.

Zwracali na to uwagę goście z Austrii i Niemiec: Erich Sieber, wiceprezydent Europejskiej Unii Szpitali Prywatnych (do UEHP należy 4.5 tys. szpitali) i Jans Wernick, członek zarządu UEHP i BDPK - niemieckiej organizacji zrzeszającej prywatne lecznice, który omówił rolę sektora prywatnego w rozwoju transgranicznej opieki medycznej z perspektywy Niemiec.

W drugiej części Kongresu debatowano o zagrożeniach i możliwościach sektora prywatnego, wynikających z ostatnich zmian legislacyjnych (z ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta) m.in. w kontekście dodatkowych obowiązkowych ubezpieczeń szpitali od zdarzeń medycznych i tworzenia przez prywatne lecznice towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum