Katowice: mniejszy kontrakt dla szpitala urologicznego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2018 19:02

Szpital Specjalistyczny im. Michałowskiego w Katowicach będzie miał od kwietnia kontrakt niższy aż o 38 proc. Złożył protest do NFZ, bo inaczej będzie musiał odsyłać pacjentów i zwalniać ludzi.

Katowice: mniejszy kontrakt dla szpitala urologicznego
Fot. archiwum

Konkursy dla szpitali i oddziałów, które znalazły się poza tzw. siecią, przyniosły lawinę protestów. Śląski NFZ otrzymał ich 44. Jeden z nich złożył Szpital im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach na Strzeleckiej.

Pod koniec zeszłego roku złożył on ofertę w konkursie dla szpitali, które do sieci nie weszły.

NFZ ogłosił, że przyzna kontrakty czterem placówkom, czyli tak jak było to do tej pory. Ofert złożono jednak sześć, bo obok działających dotąd szpitala na Strzeleckiej, Szpitala Miejskiego w Sosnowcu, Urovity w Chorzowie oraz Szpitala nr 1 w Bytomiu zrobiły to także dwie nowe placówki: Medyczne Centrum Urologii w Piekarach Śląskich oraz szpital GeoMedical w Katowicach.

- Wypełniając formularz oferty, zrobiliśmy kilka błędów – przyznaje dr Jan Kawecki, dyrektor szpitala. Efekt: spółka Med Holding, do której należy szpital, właśnie dowiedziała się, że kontrakt dla placówki będzie o 38 proc. mniejszy niż dotychczas.

Szpital ma w kolejce do leczenia ponad tysiąc chorych. Czas oczekiwania na hospitalizację to 6,7 miesięcy, a teraz jeszcze się wydłuży. Kolejka się wydłuży, bo kiedy kontrakt będzie mniejszy, będą go „zjadać” hospitalizacje pilnych pacjentów.

Według dyrekcji, prawdopodobnie trzeba będzie odsyłać część pacjentów i zwolnić niektórych pracowników. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 28 lutego. Szpital złożył protest, który również będzie rozstrzygnięty najpóźniej 28 lutego.

Więcej: www.katowice.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum