Katowice: komisja dialogu zajmie się konfliktem w klinice okulistycznej

Autor: PAP, AK/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2009 15:15

Od kilku tygodni część pracowników szpitala okulistycznego protestuje przeciwko planom przyłączenia do szpitala dwóch klinik innych specjalności. Nie chcą tego m.in. dlatego, że obawiają się, iż ta reorganizacja doprowadzi do pogorszenia wyników finansowych dobrze prosperującego szpitala.

Do katowickiej kliniki mają zostać przeniesione Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej oraz Klinika Endokrynologii, które obecnie mieszczą się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu, borykającym się z problemem braku miejsca.

Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, do którego należy Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5 w Katowicach - czyli klinika okulistyczna - są zdania, że zmiany w strukturze przyczynią się do rozwoju placówki.

Zdaniem przedstawicieli powołanego przez pracowników komitetu obrony szpitala, przyłączenie odbędzie się kosztem liczby łóżek na oddziale okulistycznym. Obawiają się m.in. ograniczenia liczby udzielanych świadczeń, pogorszenia wyniku finansowego szpitala, a także utraty jego prestiżu. Komitet więc rozpoczął procedurę sporu zbiorowego z pracodawcą. Pojawiło się białe miasteczko z protestującymi pracownikami kliniki.

Dotychczasowe rozmowy prowadzone pomiędzy liderem protestujących, doktorem Markiem Czekajem, a rektor ŚUM prof. Ewą Małecką-Tenderą nie przyniosły zbliżenia stanowisk. W pobliżu szpitala nadal stoi tzw. białe miasteczko, w którym przebywają przedstawiciele protestujących.

Jak powiedział Czekaj, protestujący domagają się powołania biegłych specjalistów z różnych dziedzin, którzy ocenią, czy planowana zmiana w strukturze kliniki jest zgodna z prawem i uzasadniona z punktu widzenia medycznego i ekonomicznego.

Jutro (10 czerwca) sprawą zajmie się Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego (WKDS).

Czekaj, który spodziewa się merytorycznej dyskusji podczas posiedzenia WKDS zapowiada, że zapewne po spotkaniu znikną namioty z białego miasteczka.

- Trudno powiedzieć czego można się spodziewać po tych rozmowach. Nie my jesteśmy ich gospodarzem. Czekamy na rozwój wydarzeń – mówi z kolei portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik ŚUM Izabela Koźmińska-Życzkowska.

Dodaje, że wczoraj rektor uniwersytetu prof. Ewa Małecka-Tendera poinformowała o planach dotyczących szpitala Minister Zdrowia Ewę Kopacz, która nie zgłosiła co do nich zastrzeżeń. - Jest to dla nas bardzo ważne - tłumaczyła nam rzecznik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum