Katowice: cięcia w GCZD, mniej lekarzy i pielęgniarek na dyżurach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2020 09:53

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach wprowadza zmiany na intensywnej terapii noworodków oraz na patologii noworodka. Będzie mniej lekarzy i pielęgniarek na dyżurach - informuje Gazeta Wyborcza.

Fot. PTWP

Jak czytamy, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka tnie dyżury na intensywnej terapii noworodków. Na powiększonym do 22 łóżek oddziale intensywnej terapii noworodków zamiast dwóch lekarzy będzie tylko jeden.

Z kolei lekarz z oddziału patologii noworodka ma opuszczać oddział w trakcie dyżuru, żeby jeździć karetką noworodkową. Na czas jego nieobecności na oddziale ma być wzywany dyżurujący pod telefonem rezydent, czyli lekarz w trakcie specjalizacji. Nie wiadomo jednak, czy np. przebije się na czas przez korki.

Z patologii noworodka odesłano także do innej pracy w szpitalu aż 15 wyspecjalizowanych w opiece nad noworodkami pielęgniarek. Teraz na dyżurze są tylko trzy, choć zgodnie z normami powinny być cztery pielęgniarki. Po 13 stycznia jedna z nich ma dodatkowo jeździć w karetce.

Zmiany te mają zacząć obowiązywać od 13 stycznia br. 

Wojciech Gumułka, rzecznik GCZD wyjaśnia, że przesunięcia pielęgniarek „wynikają z obowiązku dostosowania się szpitali pediatrycznych do norm zatrudnienia”. Z lekarzami, którzy odchodzą ze szpitala, bo nie chcą pracować w sytuacji ryzyka, też według niego nie ma problemu. „Rotacja na stanowiskach lekarskich to norma w ochronie zdrowia" - uważa.

W opinii części personelu szpitala zmiany planowane przez dyrekcję to ogromne ryzyko. Jeśli przy jakimś dziecku zabraknie na czas lekarza albo pielęgniarki, to dojdzie do nieszczęścia. 

Nieoficjalnie mówi się, że z powodu stale malejącej liczby łóżek zaczął przynosić straty i tym dyrekcja tłumaczy wprowadzanie oszczędności.

Więcej: gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum