Katowice. WPR wypłaci dodatki dla ratowników za dyżury w wakacje. KPRM: „Sprawdzają czy nas kupią”

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia05 lipca 2021 11:58

Dodatki dla ratowników za wakacyjne dyżury. To propozycja dyrekcji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. WPR chce zapewnić w czasie urlopów pełną obsadę karetek. Premia ma wynieść 20 proc. do wynagrodzenia. Ratownicy z KPRM komentują: „Sprawdzają czy nas kupią”.

Premie za dodatkowe dyżury w sezonie urlopowym w Wojewódzkim Pogotowia Ratunkowym w Katowicach. Fot. PTWP
  • Dyrekcja Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach zaproponowała ratownikom medycznym gratyfikację dyspozycyjności w sezonie urlopowym
  • Premie - 20 proc. dodatek do pensji - mają otrzymać ratownicy, którzy podejmą dodatkowe dyżury za kolegów udających się na urlopy
  • Ratownicy z Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych krytycznie odnoszą się do takich propozycji i żądają uregulowania zarobków ratowników medycznych

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych opublikował na Facebooku pismo jakie Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach skierował do zatrudnionych tam na kontraktach i etatach ratowników medycznych „którzy w pełni staną na wysokości zadania”.

Każdy ratownik medyczny w pogotowiu ma prawo do urlopu, ale...

Cel? Zapewnienie pełnej obsady karetek na Śląsku podczas wakacji, gdy ratownicy udają się na urlopy wypoczynkowe. To zadanie ma być zrealizowane poprzez gratyfikację dyspozycyjności ratowników medycznych.

Jak pisze dyrektor WPR w Katowicach „okres urlopowy zawsze jest ciężki pod względem spięcia grafiku i obsady ambulansów”. Zaznacza też, że każdy pracownik ma prawo do wypoczynku po wytężonej pracy. Z treści pisma wynika jednak, że nim ten wypoczynek nastąpi ratownicy powinni wziąć dodatkowe dyżury za kolegów, którzy udadzą się na urlopy.

Dla pracowników, którzy w pełni staną na wysokości zadania i zabezpieczą dyżury w tym okresie przyznana będzie dodatkowa premia w wysokości 20 proc. za miesiąc lipiec i sierpień - zapowiada w piśmie dyr. Łukasz Pach.

Czytaj również: Kłopoty na SOR w Warszawie. Ratownicy nie podpisali umów. Braki kadrowe wypełniają pielęgniarki

Premia dla ratowników medycznych za dodatkowe dyżury

Jak wyjaśnia premia będzie przyznana pracownikowi, który "przepracuje cały miesiąc zgodnie z grafikiem planowanym oraz pracownikom, którzy pomimo wykorzystania urlopu zrealizują dodatkowe dyżury wynikające ze szczególnych potrzeb pracodawcy".

"Próbują nas kupić"

Ratownicy z Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych na pomyśle dyrekcji WPR w Katowicach nie zostawiają suchej nitki i komentują: „Próbują nas kupić”.

Na fanpejdżu KPRM wywiązała się zresztą dyskusja na ten temat. Nie brakuje mocnych komentarzy.

„Mam nadzieję, że czasem nikomu nie wpadnie pomysł aby iść tam wziąć te dodatkowe dyżury” - czytamy w jednym z wpisów.

W kolejnym: „Taniej wychodzi dać 20% extra, niż zapłacić karę za wyłączoną karetkę”, a w następnym: „czyli jednak pieniądze u dysponentów są...”

Propozycja dyrekcji WPR w Katowicach, choć de facto zakłada podniesienie wynagrodzenia za dodatkowe dyżury, generalnie spotkała się z krytyką, a środowisko uważa, że pensje ratowników są za małe i 20 proc. premii to niewielka kwota.

Nastroje podsumowuje ironiczny komentarz jednego z ratowników: "Powinni dodać jeszcze bułkę i pętko kiełbasy. Bon do Rossmanna. Śmiech na sali".

Czytaj koniecznie: Ratownicy z Jeleniej Góry nie podpisali kontraktów. Apelują do kolegów, by nie zatrudniali się w jeleniogórskim pogotowiu

Protest ratowników medycznych trwa

Dodajmy, że ratownicy medyczni walczą m.in. o podwyżki swoich wynagrodzeń, a także ustawę o zawodzie ratownikach. Protesty odbyły się 30 czerwca między innymi w Warszawie, Katowicach, Rzeszowie, Łodzi, Wrocławiu czy Krakowie. 

Tego samego dnia przedstawiciele KPRM mieli spotkanie z wiceministrem zdrowia. Waldemar Kraska opowiedział po spotkaniu o propozycjach resortu.

- Środki na wynagrodzenia nie będą niższe niż do tej pory, będą też dodatki za święta i pracę w nocy, ustawę o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych przekazano do KPRM - wymieniał.

Ratownicy odpowiedzieli natomiast, że czekają na konkretne rozwiązania. 

- Przedstawiciele KPRM nie zawarli żadnego porozumienia z NFZ. Protest ratowników medycznych w Polsce nadal trwa - informowali przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych.

Ratownicy o propozycjach Ministerstwa Zdrowia: nie ma porozumienia z NFZ. "Nie poddajemy się, walczymy nadal"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum