Katowice: Szpital Kliniczny nr 5 - sporu ciąg dalszy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2009 11:07

Sejmowe biuro analiz prawnych zbada, czy zarządzenie rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego o przeniesieniu dwóch zabrzańskich klinik do szpitala okulistycznego w Katowicach jest zgodne z prawem.

Katowice: Szpital Kliniczny nr 5 - sporu ciąg dalszy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z zarządzeniem prof. Ewy Małeckiej-Tendery, rektor ŚUM, do Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach zostaną przeniesione dwie kliniki ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu: alergologiczna i endokrynologiczna. O analizę, czy to zarządzenie to jest zgodne z prawem, zwrócił się do sejmowego biura analiz poseł Marek Balicki, były minister zdrowia.

- Szpital w Zabrzu, który jest w nienajlepszej kondycji finansowej, traci dwie dobre kliniki, co poważnie uszczupli jego kontrakt, a przede wszystkim ofertę dla chorych. Według mnie tak poważna decyzja musi być poparta uchwałą senatu uczelni, nie wystarczy tu zarządzenie rektora - twierdzi Balicki na łamach Gazety Wyborczej.

Co będzie, jeśli analiza wykaże, że decyzja o przeniesieniu klinik została podjęta z naruszeniem prawa?

- Minister zdrowia powinna wówczas odmówić zgody na zmiany w statutach obydwu szpitali - odpowiada Balicki. To może wstrzymać przenosiny, bowiem bez aktualnego statutu katowicki szpital nie będzie mógł się starać o kontrakt na leczenie dla obydwu nowych klinik.

Nie wiadomo, jak do całej sprawy ustosunkują się władze ŚUM. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przygotowuje skargę w sprawie kontrowersyjnego zarządzenia, którą wkrótce ma złożyć w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum