Katowice: SUM połączył dwa szpitale kliniczne

Autor: PW, RZ/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2016 13:31

Od wtorku (1 marca) w Katowicach oficjalnie funkcjonuje jeden z największych w kraju szpitali klinicznych - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednostka powstała w wyniku połączenia dwóch szpitali uniwersyteckich.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne dysponuje ok. 600 łóżkami. Fot. Fotolia

Fuzja w wyniku, której powstało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego objęła dwa katowickie szpitale SUM: Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny.

Szpital dysponuje ok. 600 łóżkami (w dwóch lokalizacjach) i oferuje pełny zakres świadczeń medycznych: kompleksową diagnostykę, lecznictwo ambulatoryjne oraz pełnoprofilowe leczenie szpitalne. Co istotne, w tej placówce uniwersyteckiej będzie też rozwijana kompleksowa opieka onkologiczna m. in. nad pacjentami z nowotworami neuroendokrynnymi.

- Połączenie szpitali oznacza przede wszystkim dużo większe możliwości leczenia i inwestowania, których obie placówki osobno nie miały - powiedział Dariusz Jorg, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach.

Nowa placówka kliniczna jest teraz jedną z większych w Polsce (większe są np. Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie czy Uniwersyteckie Centrum Kliniczne CMI w Gdańsku).

Wcześniejsze założenia - aktualne jeszcze w 2015 roku - zakładały nie tylko połączenie, ale i przekształcenie szpitali w spółkę. Senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w uchwale podjętej 25 marca 2015 r. wyraził zgodę na połączenie i przekształcenie szpitali. Ministerstwo Zdrowia nie wniosło uwag.

- Władze uczelni zrezygnowały z tego rozwiązania, gdyż Ministerstwo Skarbu zamierzało określić warunki przekazania majątku do spółki dopiero po jej powstaniu, co mogło okazać się ryzykowne dla szpitala - wyjaśnił nam dyr. Jorg.

Sytuacja finansowa łączonych klinik na przestrzeni ostatnich lat kształtowała się odmiennie. Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach notowało zysk rok do roku w wysokości od 7 do ponad 14 mln zł. Ostatnio w rozwój placówki zainwestowano ponad 50 mln zł ze środków własnych i ponad 10 mln zł z uzyskanych dotacji.

Z kolei w SPCSK udało się zrównoważyć sytuację finansową po tym, jak placówka wpadła w spiralę długów. Od 2009 r. w SPCSK im. prof. K. Gibińskiego realizowany był program naprawczy. Jego efektem była powolna poprawa sytuacji ekonomicznej, jednakże negatywnym skutkiem podejmowanych działań naprawczych było zaprzestanie działalności inwestycyjnej, co znacznie osłabiło pozycję szpitala na rynku i przyczyniło się do ograniczenia konkurencyjności w kontraktowaniu świadczeń medycznych.

Jednym z założeń fuzji szpitali jest odwrócenie niekorzystnego trendu finansowego w dawnym SPCSK poprzez wdrożenie nowej strategii inwestycyjnej.

We wtorek w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM (obiekt d. SPCSK) otwarto kompleksowo zmodernizowany oddział anestezjologii i intensywnej terapii. - Był to pierwszy zakrojony na tak szeroką skalę remont w tym szpitalu od prawie ćwierć wieku - powiedziała rzecznik szpitala Anna Ginał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum