Katowice. Górnośląskie Centrum Medyczne dostało 43,2 mln zł. Powstanie Śląskie Centrum Chorób Zakaźnych

Autor: PAP • Źródło: PAP03 września 2021 18:28

Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach otrzymało 43,2 mln złotych, które pomogą w powołaniu Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych. - Przekonaliśmy się ostatnio, że choroby zakaźne, a właściwie choroby współistniejące, wymagają kompleksowego leczenia - przyznał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Katowice. Górnośląskie Centrum Medyczne dostało 43,2 mln zł. Powstanie Śląskie Centrum Chorób Zakaźnych
Przewiduje się utworzenie części łóżkowej dla 29 pacjentów, z czego dwa łóżka - na intensywnej terapii. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
  • Czek na 43,2 mln zł przekazał premier Mateusz Morawiecki wraz z wiceministrem zdrowia Sławomirem Gadomskim Górnośląskiemu Centrum Medycznemu w Katowicach
  • Pieniądze mają przyczynić się do stworzenia Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych
  • Większość środków na ten cel - blisko 36 mln zł - pochodzi z Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
  • Środki z budżetu państwa to 6,3 mln zł, a środki własne szpitala - ponad 0,9 mln zł

Premier: Górnośląskie Centrum Medyczne zasługuje na inwestycje

Podczas krótkiego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zapoznał się z planami inwestycyjnymi Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. "Górnośląskie Centrum Medyczne jest na pewno jednym z wiodących w kraju ośrodków medycznych, który na inwestycje zasługuje. My w ramach Polskiego Ładu, jak wcześniej informowaliśmy, przeznaczamy bezprecedensowe środki na służbę zdrowia" - powiedział premier.

Przypomniał, że już w najbliższych latach nakłady na służbę zdrowia sięgną 6 proc. PKB, podczas gdy jeszcze kilka lat temu było to 4,4,- 4,5 proc. PKB. - To są miliardy złotych, które z punktu widzenia pacjentów, z punktu widzenia Polaków dopiero są istotne, kiedy odczuwalne są poprzez zmniejszenie kolejek do specjalistów, poprzez bardzo dobry, najwyższej klasy sprzęt medyczny - a taki sprzęt właśnie kupujemy - ale także poprzez nowe inwestycje w całą infrastrukturę szpitalną - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Kompleksowy program ochrony zdrowia. "Nie likwidować, a inwestować"

- To jest nasz plan - nie likwidować szpitali, tylko w nie inwestować, rozwijać je, budować coraz to większe zespoły medyczne - przekonywał szef rządu, podkreślając, że "to kompleksowy program poprawy służby zdrowia". - A nasze dotychczasowe osiągnięcia, więżące się z cyfryzacją służby zdrowia, e-recepty, elektroniczne zwolnienia, elektroniczne skierowania, internetowe konto pacjenta i wiele innych pokazują, że idzie za nami wiarygodność, to co obiecujemy, dotrzymujemy - zaznaczył.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski ocenił, że nowoczesny, wyodrębniony od reszty szpitala oddział zakaźny, działający przy szpitalu klinicznym, to bardzo ważna inwestycja dla woj. śląskiego. - Przekonaliśmy się ostatnio, że choroby zakaźne, a właściwie choroby współistniejące, wymagają kompleksowego leczenia - powiedział. Dodał, że nowy ośrodek to jedna z dwóch dużych inwestycji zdrowotnych, przewidzianych w Programie dla Śląska z 2017 r. Druga jest realizowana w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Z tego miejsca chciałem poinformować, panie premierze, że te zadania "dowieźliśmy" - tę inwestycję rozpoczynamy, w Zabrzu będziemy za chwilę odbierać duży budynek za ponad 150 milionów złotych - zaznaczył wiceminister Gadomski.

- To ośrodek niezwykle ważny dla mieszkańców województwa śląskiego. W 2017 roku, kiedy go planowaliśmy, nie mogliśmy nawet wiedzieć, jak bardzo - powiedziała dyrektor szpitala Klaudia Rogowska.

Śląskie Centrum Chorób Zakaźnych to nie koniec inwestycji

Zakres inwestycji obejmuje adaptację na potrzeby Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych większości powierzchni piwnic i parteru istniejącego budynku oraz dobudowanie parteru oraz piętra. Przewiduje się utworzenie tam części łóżkowej dla 29 pacjentów, w tym 2 łóżka intensywnej terapii, 5 łóżek w pokojach jednoosobowych wyposażonych w węzły sanitarne, dwie izolatki o podwyższonej izolacyjności, wyposażone w śluzy oraz śluzę szatniową dla personelu. Przewidziano pomieszczenia kwarantannowo-izolacyjne dla szczególnie niebezpiecznych chorób zakaźnych, pomieszczenia gabinetów zabiegowych, sale obserwacyjne i pokoje badań przeznaczone do pełnienia dwóch funkcji: konsultacyjno - zabiegowej i ambulatorium chorób zakaźnych.

Podczas piątkowej wizyty przedstawiciele rządu przekazali też dyrektor szpitala czek na 10,2 mln zł na modernizację Oddziału Elektrokardiologii wraz z Pracownią Elektrokardioterapii. Środki z budżetu państwa to ponad 9 mln zł, wkład własny szpitala - ponad 1,2 mln zł. Ta inwestycja składa się z dwóch zadań: modernizacji oddziału Elektrokardiologii oraz dostawy, instalacji i uruchomienia angiografu wraz z wyposażeniem dodatkowym oraz wykonaniem prac budowlanych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze