Katowice: Bonifratrzy odzyskają swój szpital

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2008 19:23

Bonifratrzy odzyskają szpital w Katowicach. Będzie to już czwarty w Polsce - po Krakowie, Łodzi i wielkopolskich Piaskach, szpital tego zakonu.

W Katowicach zmiana organu założycielskiego ma odbyć się w sposób nieodczuwalny dla pacjentów. Zakon prawdopodobnie rozpocznie działalność leczniczą z początkiem kwietnia. Pracę zachowa 80 proc. dotychczasowej załogi.

Choć miasto nie kwestionowało tytułu prawnego zakonu do szpitala, to wokół jego przekazania narósł konflikt. Władze Katowic chciały, by placówka prowadzona przez zakon była następcą prawnym tej prowadzonej przez miasto. Zakon się na to nie zgodził i zażądał przeprowadzenia likwidacji szpitala.

Miasto musi więc wypłacić pracownikom odprawy, co pochłonie ok. 3 mln zł oraz spłacić dług placówki w wysokości ok. 5 mln zł. Proces likwidacji szpitala potrwa do końca marca.

Bonifratrzy chcą też, by miasto zabrało zamontowany w placówce sprzęt. Trafi on do innych miejskich szpitali.

Inicjatorem budowy, a zarazem fundatorem bonifraterskiego klasztoru i szpitala w Katowicach-Bogucicach był proboszcz miejscowej parafii ks. Leopold Markiefka, który w 1871 r. przekazał na ten cel grunt oraz znaczną kwotę w gotówce. Uroczyste otwarcie i poświęcenie konwentu, szpitala na 30 łóżek i apteki nastąpiło we wrześniu 1874 r.

Wzniesiony jako pierwszy w mieście, szpital był przeznaczony dla górników zatrudnionych w okolicznych kopalniach oraz miejscowej ludności. Po II wojnie światowej został upaństwowiony i przeszedł pod zarząd miejski. Niedawno bonifratrzy odzyskali prawo własności szpitala, potem wynajmowali budynek miastu. Umowę najmu wypowiedzieli pod koniec ubiegłego roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum