Kategoryzacja szpitali i egzaminy dla dyrektorów przepadły. Co zakłada nowy projekt reformy szpitali?

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia23 października 2022 08:30

Wkrótce Ministerstwo Zdrowia ma przedstawić nowy projekt reformy szpitali. Istotą przygotowanej propozycji jest wprowadzenie specjalnego funduszu restrukturyzacyjnego, do którego będą mogły aplikować szpitale w trudnej sytuacji finansowej. O tym, jakiego kierunku reformy oczekują zarządzający szpitalami i jaka jest kondycja finansowa tych placówek będziemy rozmawiali podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia 24 i 25 października.

Kategoryzacja szpitali i egzaminy dla dyrektorów przepadły. Co zakłada nowy projekt reformy szpitali?
Reforma szpitali na Forum Rynku Zdrowia. Kiedy poznamy nowy projekt Ministerstwa Zdrowia? Fot. AdobeStock
 • Reforma szpitalnictwa oraz sytuacja finansowa szpitali będzie tematem dwóch debat podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia Wszystkie sesje będą dostępne online po rejestracji ZAREJESTRUJ SIĘ
 • Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa przewidywał m.in. wprowadzenie centralnego nadzoru nad szpitalami w trudnej sytuacji finansowej oraz egzaminy państwowe dla zarządzających
 • Na etapie konsultacji projekt został mocno skrytykowany, byli mu przeciwni także posłowie PiS. Ostatecznie nie trafił do Sejmu
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że wkrótce przedstawi nowy projekt reformy szpitali. Ma być „mniej dolegliwy”. Wprowadzi specjalny fundusz restrukturyzacyjny dla szpitali.

Będą nowe rozwiązania restrukturyzacyjne dla szpitali

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że proponowane nowe rozwiązania dotyczące reformy szpitali mają okazać się „mniej dolegliwe” dla organów założycielskich i dyrektorów tych placówek.

- Przygotowany jest już zmodyfikowany projekt, którego istotą  jest powołanie specjalnego funduszu restrukturyzacyjnego, do którego na zasadzie konkursu będą mogły aplikować te szpitale w trudnej sytuacji finansowej i otrzymać środki: z jednej strony na przygotowanie profesjonalnego planu restrukturyzacyjnego, z drugiej na wsparcie całego procesu restrukturyzacji, czyli również pewnego rodzaju oddłużenie szczególnie na poziomie tych najtrudniejszych zobowiązań wymagalnych -  mówił minister jeszcze we wrześniu 2022 r.

Przypomnijmy, że pierwszy projekt reformy szpitalnictwa Ministerstwo Zdrowia przedstawiło pod koniec grudnia 2021 roku. Wtedy w projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa zapisano, że - począwszy od 2023 roku - szpitale miały podlegać z urzędu co trzy lata obowiązkowej ocenie.

Poprzedni projekt ustawy o reformie szpitalnictwa przepadł

Miała tego dokonać nowo tworzona Agencja Rozwoju Szpitali, oceniając szpitale i nadzorując procesy naprawcze w tych podmiotach, które generują największe zadłużenie. Szpitale w wyniku oceny miały zostać podzielone na kategorie od A do D (najgorsza). Prezes Agencji miał wszczynać obowiązkowo postępowanie naprawczo-rozwojowe w szpitalach zakwalifikowanych do kategorii C i D, ustanawiać nadzorcę, uzyskiwał prawo do powoływania i odwoływania kierownika podmiotu szpitalnego.

Istotnym elementem projektu była profesjonalizacja kadry zarządzającej. Dyrektorzy mieli podlegać ocenie Agencji. Ministerstwo Zdrowia chciało, by zarządzający szpitalami mieli ukończone studia MBA lub zdali egzamin państwowy.

Projekt został mocno skrytykowany przez samorządy i dyrektorów szpitali. Przeciwni jego wprowadzeniu byli także posłowie PiS, przekonywali Adama Niedzielskiego, że ustawa w obecnym kształcie nie ma szans na poparcie w Sejmie. Projekt był modyfikowany. Ostatecznie w sierpniu stało się jasne, że do Sejmu nie trafi.

- Uważam, że teraz najlepszym ruchem będzie wyjęcie z projektu ustawy rozwiązań korzystnych dla szpitali w trudnej sytuacji finansowej - zaznaczał wtedy w rozmowie z nami Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

- Ważne jest, abyśmy realizowali rozwiązania, które pomogą polskim szpitalom. Nie ma wątpliwości, że wsparcie finansowe różnych programów restrukturyzacyjnych jest pożądane, natomiast daleko idące zmiany organizacyjne nie - oceniał.

Nowa odsłona projektu reformy szpitali

Teraz projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa ma powrócić w nowej odsłonie. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad kolejnymi zmianami w dokumencie, który w najbliższym czasie ma zostać przekazany do konsultacji publicznych. 

Zgodnie z nowymi założeniami, zamiast Agencji Restrukturyzacji Szpitali powstanie Fundusz Modernizacji i Poprawy Efektywności Szpitalnictwa, a zakładaną wcześniej kategoryzację A, B, C i D, zastąpi klasyfikacja I-IV. Zniesiony ma zostać także wymóg ukończenia studiów Master of Business Administration (MBA) przez dyrektorów i prezesów szpitali. W zamian wprowadzone zostaną dwa szkolenia w ciągu roku

Jak tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski w niedawnej rozmowie z Wirtualną Polską, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się "na przedstawienie nowej wersji ustawy, która podchodzi do tego samego problemu, tylko że od strony zachęt". - Będziemy przekazywać pieniądze na wspólnie stworzony plan restrukturyzacyjny, ale nie będzie ingerencji bezpośrednio w skład zarządu jednostek, nie będzie pełnomocników - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Cześć zmian zbieżna z postulatami dyrektorów szpitali

Na nowe propozycje ministerstwa z umiarkowanym optymizmem patrzy prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. Zwraca uwagę, że część zmian wprowadzonych do projektu jest zbieżna z postulatami środowiska.

- Cieszy mnie, że z najnowszej wersji projektu znikają zapisy dotyczące nierealnych wymogów stawianych dyrektorom i prezesom szpitali w zakresie studiów Master of Business Administration (MBA) - mówił nam szef Polskiej Federacji Szpitali.

Projekt w nowej odsłonie nadal przewiduje kategoryzację szpitali, ale zdaniem profesora jest szansa, że nie będzie ona już tak stygmatyzująca, jak wynikało to z pierwotnych zapisów.

- Obawialiśmy się, że ze szpitali kategorii D, w których miałby być nadzorca i zarządca zewnętrzny, będzie uciekać kadra i pacjenci. Jest szansa, że będzie to trochę lepiej wyglądać - ocenia.

O kierunkach reformy szpitalnictwa rozmawiamy na XVIII Forum Rynku Zdrowia

O kierunkach reformy szpitalnictwa, jak również o sytuacji finansowej szpitali będziemy rozmawiać podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia w Warszawie, które odbędzie się 24 i 25 października.

Sesje dotyczące tej tematyki:

24 października 2022 r., godz. 12.00-13.30 I Szpitale – finanse i zarządzanie 

Udział w sesji zapowiedzieli (kolejność alfabetyczna):

 • Wojciech Ciołek, wiceprezes zarządu, Impel Synergies Sp. z o.o., Grupa Impel
 • Piotr Grzebalski, dyrektor, Biuro Relacji z Sektorem Publicznym, Bank Gospodarstwa Krajowego
 • Piotr Nowicki, dyrektor, Szpital Wojewódzki w Poznaniu
 • Barbara Stawarz, dyrektor naczelna, Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
 • Michał Szabelski, zastępca dyrektora naczelnego ds. finansów i rozwoju, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie
 • Bernard Waśko, zastępca prezesa ds. medycznych, Narodowy Fundusz Zdrowia
 • Piotr Welenc, ekspert, Supra Brokers SA
 • Marcin Węgrzyniak, ekspert ds. e-zdrowia, Pentacomp

 

24 października 2022 r., godz. 14.00-15.30 I Reforma szpitalnictwa w Polsce 

Udział w sesji zapowiedzieli (kolejność alfabetyczna):

 • Jarosław Fedorowski, prezes, Polska Federacja Szpitali
 • Wojciech Konieczny, dyrektor naczelny, SP ZOZ Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie
 • Marcin Kuta, dyrektor, Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie
 • Filip Nowak, prezes, Narodowy Fundusz Zdrowia
 • Bolesław Piecha, poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego, Sejmowa Komisja Zdrowia
 • Krzysztof Zaczek, prezes zarządu, Szpital Murcki Sp. z o.o., wiceprezes zarządu, Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego

Sprawdź Forum Rynku Zdrowia - agenda

Zapraszamy do rejestracji na udział online, który obejmuje dostęp do transmisji live Forum Rynku Zdrowia. Rejestracja na udział online na FRZ 2022: ZAREJESTRUJ SIĘ

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum