Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich: będzie rekompensata kosztów

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2010 10:54

Ministerstwo Finansów zdecydowało, że od przyszłego roku lekarze i prawnicy zostaną objęci obowiązkiem stosowania kas fiskalnych.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski w rozmowie z Rzeczpospolitą zapewnił, że trwają prace nad stosownym rozporządzeniem.

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podkreśla jednak, że wielu lekarzy dorabia po godzinach pracy na etacie i osiąga niewielkie dochody. Wprowadzenie kas może sprawić, że albo zrezygnują z prywatnych usług, na czym stracą pacjenci, albo część tego sektora przejdzie do podziemia.

– Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę władzom, że są lepsze sposoby na ewidencjonowanie przychodów lekarzy, niż kasy fiskalne, np. ulga dla osób korzystających z prywatnego leczenia – dodaje Konstanty Radziwiłł.

Prawnicy i lekarze, którzy będą musieli zainwestować w kasy rejestrujące, mogą liczyć na rekompensatę wydatku poniesionego na ich zakup. Od podatku należnego możliwe będzie odliczenie 90 proc. kwoty (cena netto) wydanej na każdą z kas rejestrujących, zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania. Kwota ta nie będzie jednak większa, niż 700 zł.

Wydatek na zakup kasy można też zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w PIT, bezpośrednio lub przez amortyzację.

Więcej na: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum