Karetki mają jeździć zgodnie z przeznaczeniem

Autor: Gazeta Wyborcza Płock, LJ/ Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2009 11:21

Karetki ratownictwa medycznego na Mazowszu mają odbywać wyjazdy tylko zgodne z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym, czyli w nagłych wypadkach, zagrażających życiu lub zdrowiu.

Zakazane będzie ich wykorzystywanie do przewozów międzyszpitalnych czy transportu w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Takie deklaracje zapadły na spotkaniu wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego z dyspozytorami. To oni muszą ocenić, czy przypadek kwalifikuje się do przewozu karetką, czy do nocnej pomocy lekarskiej.

Planuje się także utworzenie dodatkowych miejsc wyczekiwania karetek. Dokładne lokalizacje będą znane po analizie czasu dojazdów karetek.

Również od tego roku karetki bezwzględnie mają przewozić pacjentów do najbliższego szpitala, niezależnie od rejonizacji. - Jedynym priorytetem jest czas udzielania pomocy - mówił wojewoda Kozłowski. - Mimo planowanych w budżecie 10 proc. oszczędności zapewniam, że nie będą one dotyczyły ratownictwa medycznego.

Jak pisaliśmy na portalu rynekzdrowia.pl, karetki systemowe są czasami wykorzystywane do transportu chorych zamiast do ratowania realnie zagrożonego życia pacjentów. Mimo że stacja pogotowia otrzymuje pieniądze za gotowość zespołu do świadczenia usługi, ambulans "znikał z systemu", bo wykonywał zadania, do których nie jest przeznaczony.

Wykorzystywanie karetek systemowych do celów innych niż ratowanie zdrowia i życia jest prawnie zakazane.

- Ambulans systemu ratownictwa medycznego nie jest przeznaczony do transportu międzyszpitalnego czy udzielania pomocy doraźnej – mówił nam prof. Juliusz Jakubaszko, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum