Kardiolog, ortopeda, neurolog i endokrynolog od marca przyjmą bez kolejki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2020 07:31

300 mln zł wyda NFZ na skrócenie czasu oczekiwania na pierwszą wizytę u czterech specjalistów - pisze w poniedziałkowym (10 lutego) wydaniu "Rzeczpospolita".

Od marca skrócenie czasu oczekiwania na pierwszą wizytę u czterech specjalistów: kardiologa, ortopedy, neurologa i endokrynologa. Fot. archiwum

"Rz" przypomina, że o 17 proc. od lipca tego roku i o 10 proc. od stycznia 2021 r. wzrosnąć ma wycena pierwszorazowej wizyty u neurologa, kardiologa, ortopedy i endokrynologa, czyli czterech najbardziej obleganych specjalizacji lekarskich. Od marca przestaną tu obowiązywać limity przyjęć.

W kolejce do pierwszej konsultacji u tych specjalistów czeka dziś 700 tys. ze wszystkich 2 mln zapisanych na konsultację do specjalisty. To na przykład osoby z bólami kręgosłupa, kolan czy stawów, seniorzy z początkami demencji lub osoby z nadciśnieniem. Jeśli w odpowiednim czasie nie trafią do specjalisty, ich stan się pogorszy, a leczenie będzie kosztować państwo kilkakrotnie więcej.

Dlatego - podaje dziennik - od 1 marca NFZ zapłaci za wszystkich pierwszorazowych pacjentów, których poradnia zdoła przyjąć, a od lipca będzie takie wizyty premiować finansowo, na co w 2020 r. wyda ok. 240 mln zł (zniesienie limitów to koszt kolejnych 60 mln zł).

- Już dziś wycena porady pierwszorazowej jest o ok. 50 proc. wyższa od kolejnych. Jeśli dodać do tego podwyżkę o 17, a następnie 10 proc., powinna zbliżyć się do stawek wolnorynkowych - powiedział gazecie rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum