Kandydat na unijnego komisarza ds. zdrowia - nietolerancyjny?

Autor: PAP/rynekzdrowia.pl • • 14 listopada 2012 10:15

Kandydatura Toniego Borga, wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Malty, na komisarza UE ds. zdrowia spotkała się z negatywną reakcją eurodeputowanych z frakcji liberalnych i lewicowych oraz obrońców praw człowieka oskarżających go o dyskryminujące poglądy.

Kandydat na unijnego komisarza ds. zdrowia - nietolerancyjny?
Przekonują oni, że osobiste poglądy Borga, mają duże znaczenie przy rozpatrywaniu jego kandydatury, ponieważ komisarz UE ds. zdrowia nadzoruje politykę dotyczącą dostępu do ochrony zdrowia, antykoncepcji, zwalczania chorób wenerycznych oraz badań na komórkach macierzystych.

Borg, który jest katolikiem, w przeszłości lobbował przeciwko aborcji na Malcie, a w 2009 r. podczas debaty w maltańskim parlamencie miał powiedzieć, że pary homoseksualne nie powinny ubiegać się o mieszkania socjalne.

Borg zapewnia, że funkcję komisarza będzie pełnił "w sposób niezależny i obiektywny, ale przede wszystkim europejski". Podkreślił, że kwestia aborcji jest regulowana przez prawodawstwo poszczególnych krajów i zamierza się trzymać tej zasady. Przypomniał, że sam domagał się surowszych kar za dyskryminację na tle orientacji seksualnej i zapewnił, że nigdy nie wypowiadał się pogardliwie o związkach jednopłciowych.

Obecny komisarz John Dalli podał się do dymisji w następstwie dochodzenia unijnego urzędu ds. walki z nadużyciami OLAF w związku ze skargą firmy tytoniowej. Podejrzany o korupcję Dalli utrzymuje, że jest niewinny.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum