Kanada: rząd chce obniżyć zarobki lekarzy, rozmowy zostały zerwane

Autor: bejsment.com/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2016 18:23

Niektórzy lekarze zarabiają w Ontario (najludniejsza i najprężniejsza ekonomicznie prowincja Kanady) miliony. Rekordzista w ubiegłym roku wystawił OHIP rachunek na 6,6 mln dolarów - portal bejsment.com. relacjonuje konferencję prasową ministra zdrowia Ontario, Erica Hoskinsa.

Kanada: rząd chce obniżyć zarobki lekarzy, rozmowy zostały zerwane
Kanada: rząd chce obniżyć zarobki lekarzy, rozmowy zerwane. Fot. Archiwum

Najwyższymi zarobkami wśród ontaryjskich lekarzy mogli się pochwalić dwaj okuliści, dwaj radiolodzy i jeden anestezjolog. To piątka najlepiej zarabiających lekarzy w prowincji w 2015 roku.

- To bardzo wąska grupa specjalistów, którzy zarobili tak duże pieniądze - zapewnił minister zdrowia Ontario, Eric Hoskins na konferencji prasowej w piątek (22 kwietnia).

Specjaliści o tak wysokich gażach stanowią mniej niż dwa procent wszystkich zarejestrowanych w prowincji lekarzy, ale wystawili rachunki, które stanowiły prawie 10 procent wszystkich lekarskich wynagrodzeń w ubiegłym roku.

Minister Hoskins stwierdził, że obecna struktura wycen usług lekarskich pozwala niektórym specjalistom generować wynagrodzenie wielokrotnie przekraczające zarobki przeciętnego lekarza. Nieprzewidywalne i niekontrolowane rozliczenia niektórych lekarzy specjalistów jest problemem, który sprawia, że dla lekarzy rodzinnych i innych zostaje znacznie mniej. Każdego roku znacznie mniej pieniędzy zostaje na domy opieki i inne usługi zdrowotne - powiedział Hoskins.

Jego zdaniem, istnieje pewna niesprawiedliwość w wycenach usług lekarskich. Jako przykład podał dużą grupę lekarzy, którzy przepisują metadon dla osób z uzależnieniami od narkotyków z grupy opiatów. Zarobili dużo pieniędzy, ponieważ w tym wypadku konieczne jest częste wykonywanie testów moczu, za które wypłacane jest 35 dolarów, podczas gdy faktycznie kosztuje od 2 do 3 dolarów. W wielu przypadkach lekarze wystawili ponad połowę swoich rachunków właśnie za te badania- dodał minister.

W sumie budżet Ontario wydaje ponad 11 miliardów dolarów rocznie na wypłaty dla lekarzy, ale w praktyce co roku okazuje się, że musi znaleźć jeszcze dodatkowo setki milionów dolarów pod koniec roku, by pokryć wszystkie wypłaty. Według danych ministerstwa przeciętne zarobki lekarza w prowincji wynoszą 368 tysięcy dolarów rocznie.

Bejsment.com informuje, że liberalny rząd prowincji toczy ostry spór z Ontario Medical Association (OMA), organizacją zrzeszającą ontaryjskich lekarzy i studentów medycyny, na temat szeregu cięć w opłatach za usługi medyczne.

Po długich negocjacjach strony nie mogły dojść do porozumienia, OMA stwierdziło, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu będzie arbitraż. Minister Hoskins zaapelował do przedstawicieli środowiska lekarskiego, aby powrócili do stołu obrad.

Czytaj: www.bejsment.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum