Kanada: mniej łózek onkologicznych, ale leczą więcej pacjentów

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2011 13:16

W Toronto jest jeden z największych w Kanadzie szpitali onkologicznych - ma 40 łóżek dla onkologii i 40 dla hematologii. Warszawskie Centrum Onkologii ma natomiast 750 miejsc, ale leczy znacznie mniej pacjentów. Dlaczego?

Kanada: mniej łózek onkologicznych, ale leczą więcej pacjentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tajemnicę wyjaśnia prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uważa on, że w Kanadzie w szpitalu kładzie się naprawdę chorych ludzi.

- Pacjenci, którzy dobrze się czują, dojeżdżają z domu, a zamiejscowi codziennie są dowożeni mikrobusami na leczenie. Wynajęcie pojazdu i umieszczenie chorego w przyszpitalnym hotelu jest tańsze niż łóżko w szpitalu - opowiada w Gazecie Wyborczej prof. Jacek Jassem i ubolewa, że w Polsce takiej prostej rzeczy do tej pory nie udało się rozwiązać.

Krytykując nieuzasadnione i kosztowne hospitalizacje pacjentów podawanych zabiegom radioterapii, stwierdził, że w Polsce często ludzie trafiają do szpitala tylko dlatego, że mieszkają za daleko i nie mogą codziennie dojeżdżać na kilkunastominutowe zabiegi. To bardzo podraża koszty i wydłuża czas oczekiwania na leczenie.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum