Kamień Pomorski: szpital jednak bez oddziału chirurgii

Autor: gs24.pl/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2019 16:51

Spółka EMC Instytut Medyczny prowadząca powiatowy Szpitalu św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim od poniedziałku (29 kwietnia) zamyka oddział chirurgii w tej lecznicy.

Kamień Pomorski: szpital jednak bez oddziału chirurgii
Spółka prowadząca szpital argumentuje też, że w oddziale chirurgii ogólnej wykonywanych jest za mało świadczeń zabiegowych. Fot. archiwum

Blok operacyjny w kamieńskim szpitalu spełnia 5 z 19 wymagań Ministerstwa Zdrowia. Brakuje w nim m.in. odpowiedniej wentylacji sal operacyjnych. Dostosowanie go do wymagań kosztowałoby ponad 3,7 mln zł mln zł, a na taką inwestycję szpitala nie stać.

Spółka prowadząca szpital argumentuje też, że w oddziale chirurgii ogólnej wykonywanych jest za mało świadczeń zabiegowych, a większość realizowanych mogłaby odbywać się w oddziale chorób wewnętrznych. Średnio każdego roku na oddziale hospitalizowanych było około 1000 pacjentów, jednak operowanych było mniej niż 400 z nich - podaje Głos Szczeciński.

W szpitalu ma postać zakład opiekuńczo-leczniczy.

Jak informowała Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy EMC Instytut Medyczny, szpital dla zabezpieczenia niezbędnych świadczeń w zakresie chirurgii hospitalizowanym pacjentom zapewnia wykonanie niezbędnych badań, także laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej i procedur medycznych związanych z udzielaniem świadczeń w zakresie chirurgii, konsultacje chirurgiczne oraz transport międzyszpitalny w przypadku konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia wykraczającego poza możliwości placówki.

Dyrekcja placówki zobowiązała się też m.in się do zwiększenia czasu pracy poradni chirurgii ogólnej w dni powszednie oraz wzmocnienia obsady izby przyjęć.
 
Najbliższy szpital udzielający świadczeń chirurgii ogólnej w warunkach stacjonarnych znajdują się w Gryficach (odległość 33 km).

Więcej: gs24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum