Kalisz: chirurdzy ostro o dyrektorze - "niszczy szpital, straszy nas na Facebooku"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2020 15:16

"Dyrekcja nie zachowuje właściwej równowagi między ekonomią a podstawowym zadaniem szpitala, jakim jest ochrona zdrowia i życia pacjentów. Szpital to nie elektrownia" - piszą chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu w liście do marszałka woj. wielkopolskiego Marka Woźniaka, któremu podlega lecznica.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu. Fot. Szpital Kalisz

Od roku szpitalem kieruje nowy dyrektor, Radosław Kołaciński. Lekarze zarzucają mu m.in. chaos w zarządzaniu, brak znajomości prawa, delegowanie na personel niezgodnych z przepisami obowiązków. "Przykład: chirurdzy ogólni w ramach oszczędności w czasie dyżurów nocnych na swoim oddziale mają opiekować się pacjentami z innych oddziałów: laryngologii, chirurgii twarzowo-szczękowej czy okulistyki" - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Medycy nie zgadzają się też na zmiany na oddziale chirurgii dla dorosłych. Twierdzą, że dyrekcja zarzuca im, iż wykonują kosztowne dla szpitala zabiegi i zamiast operować tętniaki, powinni zajmować się przynoszącymi "szybką kasę" żylakami.

To już kolejny bunt w szpitalu. Przed chirurgami protestowali psychiatrzy (większość odeszła ze szpitala) i anestezjolodzy, którzy po negocjacjach wywalczyli podwyżki. Wyższe pensje w tym roku dostali też chirurdzy. Jeden z nich mówi, że dyrektor oskarża ich teraz o "skok na kasę i pazerność", rozlicza ze zużytych jednorazowych rękawiczek i straszy na swoim Facebooku, cytując proroka Jeremiasza: "Pan jest przy mnie jako potężny mocarz; dlatego moi prześladowcy ustaną i nie zwyciężą".

Z powodu sporu z pracy odszedł m.in. dr Jarosław Kasperczak, wielkopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii. Rzecznik szpitala Paweł Gawroński przekonuje, że zmiany w lecznicy są konieczne i nie odbiegają od trendów w innych szpitalach w Polsce.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum