KPRM zatrudnia za mało niepełnosprawnych - wpłaci do PFRON 450 tys. zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2012 13:32

W tegorocznym budżecie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów figuruje kwota 450 tys. złotych "karnej" składki, jaką KPRM musi wpłacić do PFRON z powodu zbyt małej liczby zatrudnionych w niej osób niepełnosprawnych. Z tego samego powodu 134 tys. złotych wpłaciła do PFRON w 2011 r. Kancelaria Prezydenta.

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników są zobowiązani do wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jeśli zatrudniają mniej niż 6 proc. osób niepełnosprawnych. Kwota wpłacana na PFRON wyliczana jest na podstawie różnicy między rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, a zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika 6 proc.

Dyrektor generalny KPRM Lech Marcinkowski przyznał, że kancelaria premiera nie zatrudnia sześciu proc. osób niepełnosprawnych. Jak podała z kolei dyrektor Biura Finansowego Kancelarii Prezydenta Grażyna Druś, w 2011 prezydencka kancelaria wpłaciła na PFRON 134 tys. złotych.

- Wiele naczelnych instytucji wciąż nie może świecić przykładem. Chlubnymi wyjątkami są: Kancelaria Senatu i Krajowe Biuro Wyborcze. Mimo trudności w znalezieniu dobrze wykwalifikowanych pracowników niepełnosprawnych zatrudniają powyżej ustawowo wymaganych 6 proc. i zamiast wpłacać do Funduszu dostają z niego dotację do zatrudnianych osób niepełnosprawnych - podkreślił senator Mieczysław Augustyn (PO) podczas posiedzenia senackich Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Regulaminowej Komisji Etyki i Spraw Senatorskich.

Według danych GUS, w 2010 r. liczba osób niepełnosprawnych w Polsce wynosiła 3,4 mln osób (10,7 proc. ludności w wieku 15 lat i więcej posiada prawne orzeczenie niepełnosprawności); w 2010 r. biernych zawodowo było 83 proc. niepełnosprawnych powyżej 15 roku życia - 87 proc. spośród nich nie poszukiwało pracy z powodu choroby i niesprawności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum