KPRM: 160 miliardów zł na ochronę zdrowia w 2022 r. Jak mają wzrosnąć te wydatki?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia03 stycznia 2023 16:00

Kancelaria prezesa Rady Ministrów podała, ile w 2022 r. wydatkowano na ochronę zdrowia. Przedstawia też, jak ma wzrośnąć to finansowanie w bieżącym roku.

KPRM: 160 miliardów zł na ochronę zdrowia w 2022 r. Jak mają wzrosnąć te wydatki?
Premier Morawiecki wziął dziś udział w konterencji na temat Krajowej Sieci Onkologicznwej. FOT. kprm.gov.pl
 • Rok 2022 to blisko 160 mld zł wydanych na ochronę zdrowia - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w oficjalnym komunikacie
 • "Szacuje się, że planowane nakłady na ochronę zdrowia w 2023 r. mogą przekroczyć nawet 165 mld zł (ok. 6,3 proc. PKB) przy przewidywanych zmianach w planie finansowym NFZ" - informuje kancelaria
 • Miałby to być wzrost o 114 proc. - ale w stos. do do 2015 r. 

Wydatki na ochronę zdrowia w Polsce

- W ciągu najbliższych 6 lat rząd chce zwiększyć wydatki na zdrowie do 7 proc. PKB. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na: inwestycje i modernizację infrastruktury medycznej - poinformowała Kancelaria Prezesa rady Ministrów. Te wydatki za ub. rok sięgnęły prawie 160 mld zł.

Co jeszcze wydarzyło się, w opinii KPRM, dobrego w ochronie zdrowia w ub. roku?

 • wprowadzony został szerszy zakres badań diagnostycznych w POZ,
 • poszerzono dostęp do specjalistycznego leczenia za pośrednictwem lekarza pierwszego kontaktu – opieka koordynowana w POZ
 • wzrosły minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia - średnio o 30 proc.,
  zwiększono liczbę dostępnych miejsc na studiach medycznych.

KSO przyjęta. Jakie korzyści dla pacjenta?

Dodajmy, że dziś rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ustanowienie Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) ma spowodować wzrost efektywności leczenia nowotworów, zarówno w skali kraju, jak i w odniesieniu do społeczności lokalnych. Sieć nie ruszy jednak od razu po podpisaniu ustawy przez prezydenta po tym, jak przejdzie ścieżkę legislacji w Parlamencie. Zakłada się okres przygotowawczy dla podmiotów, które będą chciały w tej sieci funkcjonować.

Wśród korzyści dla pacjenta, jakie wylicza KPRM, są:

 • Każdy pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania – będzie miał zapewnioną opiekę onkologiczną, która będzie oparta o jednakowe standardy diagnostyczno-terapeutyczne.
 • Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.
 • Podmioty, które znajdą się w Krajowej Sieci Onkologicznej, będą miały obowiązek wyznaczania koordynatora dla każdego pacjenta.
 • Utworzona zostanie infolinia onkologiczna na poziomie krajowym.Będzie ona udzielać informacji o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, w tym o możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej.
 • Infolinia będzie także umożliwiać dokonanie zapisu na pierwszorazowe świadczenie opieki zdrowotnej – rozwiązanie to będzie możliwe po 12 miesiącach od ogłoszenia ustawy.
 • Wprowadzony zostanie obowiązek prowadzenia systematycznej oceny satysfakcji pacjenta. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzanie korekt do systemu opieki onkologicznej w sposób, który odpowiada oczekiwaniom pacjentów.

Strukturę KSO będą tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z Centrami Kompetencji i Ośrodkami Satelitarnymi oraz Ośrodkami Kooperacyjnymi.
- KSO zapewni strukturę, w ramach której najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą realizowane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze świadczenia na poziomie podstawowym.
Kwalifikacja na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej - podała KPRM.

Ponadto KSO będzie oparta na  kryteriach, które odnosić się będą m.in. do liczby i kwalifikacji personelu medycznego oraz potencjału diagnostyczno-terapeutycznego, zapewniającego odpowiednią jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń.
Wprowadzony zostanie okres przejściowy na przygotowanie się przez podmioty lecznicze do spełnienia wymagań koniecznych do przystąpienia do KSO na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej.

Pierwsza kwalifikacja zostanie przeprowadzona w terminie do 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Podmioty lecznicze, które nie znajdą się w KSO, nie będą mogły realizować opieki onkologicznej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

Rozwiązanie nie będzie jednak dotyczyło diagnostyki lub leczenia nowotworów krwi, świadczeń udzielanych osobom poniżej 18. roku życia oraz udzielania świadczeń w ramach przyjęcia w trybie nagłym.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze