KIF ocenia nowe wyceny rehabilitacji. "NFZ utrwala kryzys w fizjoterapii"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, KIF13 stycznia 2022 11:26

Krajowa Izba Fizjoterapeutów odniosła się do nowych wycen za rehabilitację, które zaproponował Narodowy Fundusz Zdrowia. Zarządzenie prezesa NFZ w sprawie opublikowano dwa dni temu, wejdzie w życie 1 lutego.

KIF negatywnie ocenia nowe wyceny rehabilitacji Fot. AdobeStock
  • NFZ zapłaci więcej za rehabilitację. 11 stycznia opublikowano zarządzenie prezesa NFZ w sprawie nowych wycen świadczeń w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej
  • Zarządzenie wprowadza nowe zasady rozliczania świadczeń. Jak podkreśla Fundusz, czas pracy fizjoterapeuty z pacjentem jest podstawowym czynnikiem wyceny
  • Zmiany w rehabilitacji zaczną obowiązywać od 1 lutego 2022 roku. Jak przekonuje NFZ skorzystają na nich zarówno pacjenci, jak i fizjoterapeuci
  • Nowe propozycje NFZ skomentowała Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Do propozycji odnosi się krytycznie:  "NFZ utrwala kryzys w fizjoterapii". - Zarządzenie nie jest pozytywne dla nikogo: ani dla pacjentów, ani fizjoterapeutów.

KIF komentuje nowe wyceny rehabilitacji. "NFZ utrwala kryzys w fizjoterapii"

Krajowa Izba Fizjoterapeutów surowo ocenia zmiany w wycenie rehabilitacji zaproponowane przez NFZ. Zarządzenie w tej sprawie opublikowano 11 stycznia, natomiast nowe zasady wejdą w życie 1 lutego.

Jak wskazuje KIF problemem jest już pośpiech przy wprowadzaniu przepisów. - Środowisko domaga się stosownych przepisów przejściowych uwzględniających konieczność dostosowania systemów teleinformatycznych czy realizacji dotychczas wystawionych skierowań. Okres przejściowy umożliwiający ,,łagodne” wprowadzenie nowych regulacji powinien wynosić 6 miesięcy – wskazuje.

"Wyceny są nadal poniżej kosztów realizacji świadczeń fizjoterapeutycznych"

Zastrzega jednak, że nie czas jest tu kluczowy, a poziom proponowanych wycen. KIF przypomina, że środowisko fizjoterapeutów przedstawiło swoje propozycje aktualizacji wycen, inne niż te proponowane przez NFZ, które „nie odzwierciedlają obecnej sytuacji ekonomicznej”.

- Przedstawione wyceny są nadal poniżej kosztów realizacji świadczeń fizjoterapeutycznych  - ocenia Izba. 

I dodaje: "Ciekawostkę stanowi także zdanie, iż: „w wycenach świadczeń przygotowanych przez AOTMiT, uwzględniona została stawka godzinowa pracy fizjoterapeuty stanowiąca pochodną aktualnych danych finansowo-księgowych przekazanych przez świadczeniodawców.”. Zbierane informacje nie były aktualne – były oparte na danych z ostatnich lat i siłą rzeczy nie uwzględniały inflacji, podwyżki opłat eksploatacyjnych (gazu, prądu), zmian podatkowych oraz podwyżki najniższego wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych".

KIF pyta: z kim konsultował się AOTMiT

Izba podważa również argument, że proponowane przez NFZ zmiany są wynikiem konsultacji „przedstawicieli środowiska fizjoterapeutycznego z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT)”. KIF pyta, kto brał udział w tych pracach i co proponował.

– Żaden z przedstawicieli organizacji skupiających fizjoterapeutów, które podpisały 11 stycznia wspólne stanowisko ws. wycen nie akceptował i pozytywnie nie ocenił zarządzenia i nie przedstawiał propozycji wycen, które znalazły odzwierciedlenie w zarządzeniu - komentują fizjoterapeuci.

I dodają: Wszystko wskazuje, że osoby, które były wspomnianym przez NFZ „przedstawicielem środowiska fizjoterapeutycznego” to osoby niepracujące z pacjentem, nieznające realiów kontraktowania, będące poza systemem publicznej ochrony zdrowia w obszarze fizjoterapii w trybie ambulatoryjnym i domowym.

"Zarządzenie nie jest pozytywne dla nikogo: ani dla pacjentów, ani fizjoterapeutów"

KIF podkreśla, że konieczne jest wzmocnienie samodzielności zawodowej fizjoterapeuty, wycena świadczeń w oparciu o czas pracy i zmiana wycen (czyli to co proponuje w zarządzeniu NFZ), ale „żadne zmiany, które są wyrwane z kontekstu nie mają sensu – zmiany muszą być wprowadzone systemowo i muszą też obejmować racjonalizację wycen”.

Izba wskazuje, że większości postulatów środowiska fizjoterapeutów w nowych przepisach  nie uwzględniono.

- Zarządzenie nie jest pozytywne dla nikogo: ani dla pacjentów, ani fizjoterapeutów, zarówno dla tych, którzy są pracownikami, jak i tych, którzy są pracodawcami. Osoby pracujące w publicznej ochronie zdrowia, czynnie wykonujące zawód wiedzą, że to zarządzenie to olbrzymia porażka. Te zmiany mogą wyglądać dobrze tylko w tabelach NFZ i MZ oraz dla osób, które nie pracują w systemie publicznej ochrony zdrowia i nie korzystają z jej opieki jako pacjenci. Kryzys w fizjoterapii w publicznej ochronie zdrowia pogłębia się – ocenia KIF.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum