×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KIF interweniuje w GUS ws. wynagrodzeń fizjoterapeutów

Autor: oprac. MP • Źródło: KIF/Rynek Zdrowia13 lutego 2022 18:00

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący średniego wynagrodzenia zawodów medycznych. Krajowa Izba Fizjoterapeutów interweniuje ws. wyodrębnienia wynagrodzenia fizjoterapeutów.

KIF interweniuje w GUS ws. wynagrodzeń fizjoterapeutów
Fizjoterapeuci uwzględniani przez GUS przy wynagrodzeniach w ochronie zdrowia Fot. AdobeStock
  • GUS opublikował raport zatytułowany "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2020 roku"
  • Według danych GUS, w 2020 roku lekarze przeciętnie zarabiali 10 909,24 zł, pielęgniarki 6 299,02 zł, a diagności laboratoryjni 6 371 zł miesięcznie
  • W zestawieniach brakuje dokładnych danych na temat fizjoterapeutów. Krajowa Izba Fizjoterapeutów tłumaczy, że interweniowała w GUS w kilku sprawach dotyczących statystyk w tym zawodzie

Raport GUS ws. wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Co z fizjoterapeutami?

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący średniego wynagrodzenia w Polsce według zawodów, w tym płace zawodów medycznych. W ujęciu pominięto fizjoterapeutów.

- W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi braku oddzielnego wykazania fizjoterapeutów w badaniach statystycznych należy wskazać, że do tej pory GUS opierał się na danych przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia, opracowanych na podstawie sprawozdań, które nie wymagały od podmiotów leczniczych wykazywania odrębnie liczby fizjoterapeutów - wyjaśnia Krajowa Izba Fizjoterapeutów. 

- W wyniku działań podjętych przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów jeszcze w 2021 r. w ramach sprawozdań MZ-88 i MSWiA-29 za rok 2021 podmioty lecznicze wykażą fizjoterapeutów z podziałem na fizjoterapeutów z wykształceniem wyższym oraz techników fizjoterapii - tłumaczy KIF.

KIF interweniuje w GUS ws. fizjoterapeutów

Izba podkreśla też, że w sprawie rozpoczęcia pracy nad przygotowaniem projektu Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2023 zwróciła się do GUS z prośbą o rozważenie wyodrębnienia w ramach prowadzonych badań kwestii związanych z fizjoterapią w poniższych zakresach:

  1. badania 1.04 Gospodarka społeczna, symbol badania: 1.04.04 (027) - wprowadzenia punktu dotyczącego zatrudnienia fizjoterapeutów, liczby studentów fizjoterapii oraz liczbę nauczycieli kształcących na kierunku fizjoterapii,
  2. badania w obszarze 1.29 Zdrowie i ochrona zdrowia - w zestawach danych (formularzach) stanowiących źródło danych wyodrębnić zawód fizjoterapeuty,
  3. badania w obszarze 1.64 Ceny - wyodrębnić dane o cenach usług fizjoterapeutycznych.

KIF prosi GUS o wyodrębnienie wynagrodzenia fizjoterapeutów

Izba poprosiła dodatkowo o wskazanie, czy w ramach posiadanych danych GUS może w ramach prowadzonych badań:

  • wyodrębnić wynagrodzenia fizjoterapeutów,
  • wyodrębnić liczbę fizjoterapeutów posiadających stopień / tytuł naukowy,
  • wskazać, czy w ramach uniwersytetów trzeciego wieku są uczelnie kształcące w kierunku fizjoterapii.

- Jeżeli takich danych nie można zagregować, to wnosimy o rozważenie włączenia do badań informacji, które umożliwią w przyszłości wskazanie ww. obszarów, które są istotne m.in. z punktu widzenia kształcenia przyszłych fizjoterapeutów i doskonalenia zawodowego - napisano w piśmie do GUS.

Pismo Krajowej Rady Fizjoterapeutów do GUS oraz uwagi do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum