KE przekaże Polsce 140 mln euro na pomoc dla uchodźców. Dworczyk: wydaliśmy 7 miliardów zł

Autorzy: PAP; oprac. SzB • Źródło: RMF24, PAP, Rynek Zdrowia19 maja 2022 14:30

Komisja Europejska podjęła decyzję o udostępnieniu 248 mln euro państwom członkowskim, które poniosły największe koszty w związku z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Wśród nich jest Polska, która otrzyma ponad 140 mln.

KE przekaże Polsce 140 mln euro na pomoc dla uchodźców.  Dworczyk: wydaliśmy 7 miliardów zł
Komisja Europejska przekaże Polsce fundusze na pomoc dla uchodźców. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • Komisja Europejska podjęła decyzję o udostępnieniu 248 mln euro państwom członkowskim, które poniosły największe koszty związane z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy
  • Polska otrzyma 144,6 mln euro. Fundusze będzie można przeznaczyć natychmiastową pomoc, czyli żywność, transport czy zakwaterowanie
  • Od początku wybuchu wojny funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski już ponad 3,4 mln osób

Komisja Europejska przekaże Polsce fundusze na pomoc dla uchodźców

Komisja Europejska przyznała naszemu kraju 144,6 mln euro na pomoc dla uchodźców. Łącznie do pięciu krajów (oprócz Polski, są to: Rumunia, Węgry, Słowacja i Czechy), które przyjmują dużą liczbę mieszkańców Ukrainy, trafi 248 mln euro. Jest to wsparcie dla systemów przyjmowania i zarządzania granicami. Decyzja został podjęta w środę, 18 maja. 

9 kwietnia - podczas wydarzenia Stand Up for Ukraine - Komisja Europejska zobowiązała się do przeznaczenia do 400 mln euro na pomoc dla krajów, które najmocniej zaangażowały się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Pozostałe 152 mln euro, jak czytamy, zostaną przeznaczone po uzyskaniu zgody służb odpowiedzialnych za budżet. 

Przyznane fundusze Polska może przeznaczyć na natychmiastową pomoc, czyli żywność, transport czy zakwaterowanie dla uchodźców z Ukrainy. 

Przypomnijmy, że od początku wybuchu wojny funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski już ponad 3,4 mln osób. To najnowsze dane przekazane za pośrednictwem mediów społecznościowych w czwartek, 19 maja.

Wizytujący dziś Dolny Śląsk szef Kancelarii Prezesa rady Ministrów Michał Dworczyk powiedział, że mamy w tej kwestii do czynienia z "hipokryzją".

- W Brukseli mówi się bardzo dużo o pomocy Ukrainie i Ukraińcom, o wsparciu dla krajów, które przyjęły do siebie uchodźców, ale w najlepszym razie propozycje są takie, aby przesunąć środki, które kraje już posiadają, na pomoc uchodźcom - mówił szef KPRM.

Dodał, że w Polsce wydawane są miliardy złotych na wsparcie na Ukrainie i na pomoc uchodźcom w Polsce. - Każdego tygodnia z Polski wyjeżdża co najmniej tysiąc ton najlepszej jakościowo żywności tylko w ramach pomocy rządowej, a do tego dochodzi jeszcze pomoc organizacji pozarządowych i samorządów. Każdego tygodnia z Polski wyjeżdża uzbrojenie - to jest ponad 7 mld zł wydanych do tej pory. Nie ma drugiego kraju w UE, który wsparł Ukrainę militarnie tak jak Polska - oświadczył Dworczyk.

Zdaniem Dworczyka, UE "świadomie podejmuje decyzje, że nie wyodrębnia osobnych środków na pomocy krajom, które przyjmują uchodźców". - Próbuje się mieszać w tym samym garnku i politycznie, wizerunkowo sprzedawać to jako wielką pomoc - mówił minister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum