KE potwierdza wstrzymanie na 3 miesiące części funduszy dla Polski

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2012 12:26

Komisja Europejska potwierdza, że wstrzymała 20 lutego wypłatę 312 mln euro dla Polski z Programu Opreacyjnego Innowacyjna Gospodarka ze względu na wykryte poważne uchybienia - poinformował serwis prasowy europejskiego komisarza ds. regionalnych.

Z komunikatu europejskiego komisarza ds. regionalnych Johannesa Hahna wynika, że Polska ma trzy miesiące na skorygowanie "poważnych uchybień w systemie zarządzania programem i kontroli", jakie wykrył coroczny raport ws. działania programu.

- Ale to nie jest zablokowanie funduszy, a czasowe wstrzymanie, czyli pierwszy etap, co zdarza się niezwykle często w wielu krajach członkowskich - informował w czwartek (23 lutego) serwis prasowy komisarza ds. regionalnych. Dodano, że w KE tego typu sytuacja zdarza się kilka razy w miesiący w stosunku do różnych projektów.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia Piotr Popa zastępca dyrektora Biura Ministra Rozwoju Regionalnego, wyjaśniając nam sytuację wstrzymania przez KE refundacji kosztów ponoszonych przez Centrum Systemów Inforacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), zapewniał, że Komisja Europejska nie wstrzymała  finansowania całej  7. Osi Priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - budowa elektronicznej administracji Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Gdyby tak się stało sprawa dotyczyłaby blisko 3 mld zł.

Piotr Popa w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl pod koniec stycznie zapewniał, że wstrzymana została jedynie certyfikacja wydatków ponoszonych w niektórych projektach, w tym realizowanych przez CSIOZ. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy wstrzymanie refundacji kosztów przez KE dotyczyło wówczas też jednego z projektów pilotowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Już pod koniec stycznia Piotr Popa informował też, że decyzja dotycząca wstrzymania certyfikacji wydatków będzie utrzymana do momentu wyjaśnienia występowania ewentualnych uchybień w realizacji projektów. Dodawał, że analizowane są m.in. ustalenia zawarte w raporcie NIK na temat uchybień w projektach przeprowadzanych przez CSIOZ.

Czytaj. Pokłosie kontroli NIK: setki milionów unijnego dofinansowania dla CSIOZ zagrożone?

Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) tylko CSIOZ ma umowy na dofinansowanie unijne na łączną kwotę 727,6 mln zł, z tym, że kwota jaka już została zrefundowana to zaledwie 62,9 mln zł. Oznacza to, że wstrzymanie refundacji dla samego CSIOZ dotyczy blisko 665 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum