KAS przekazała szpitalowi nielegalny alkohol zabezpieczony podczas działań

Autor: • Źródło: PAP02 stycznia 2023 14:40

156 litrów wysokoprocentowego nielegalnego alkoholu, zabezpieczonego przez podlaską Krajową Administrację Skarbową w ramach działań kontrolnych, trafiło do szpitala powiatowego w Grajewie. Alkohol będzie tam wykorzystany do dezynfekcji.

KAS przekazała szpitalowi nielegalny alkohol zabezpieczony podczas działań
Alkoholem będą odkażane sprzęty szpitalne. Fot. Shutterstock
  • KAS przekazała nielegalny alkohol. W grajewskim szpitalu będzie wykorzystany do dezynfekcji powierzchni i przedmiotów mających bezpośredni kontakt z pacjentem
  • Przepisy pozwalają na takie rozwiązanie również już na etapie postępowania przygotowawczego
  • Wtedy władna jest wydać takie postanowienie prokuratura

Sąd orzekł o przepadku alkoholu na rzecz SP

Jak poinformował w poniedziałek oficer prasowy podlaskiej KAS podkom. Maciej Czarnecki, zanim nielegalny alkohol o mocy ponad 80 proc. trafił do szpitala, po zakończeniu postępowań karnych skarbowych sąd musiał orzec o jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa.

Przepisy pozwalają na to również już na etapie postępowania przygotowawczego; wtedy władna jest wydać takie postanowienie prokuratura. Przepisy Kodeksu postępowania karnego mówią o tym, że w stanie zagrożenia epidemicznego lub w stanie epidemii zajęte przedmioty "mające znaczenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa publicznego", można nieodpłatnie przekazać wymienionym w przepisach podmiotom, m.in. placówkom leczniczym, instytucjom państwowym lub samorządowym czy służbom.

W grajewskim szpitalu alkohol będzie wykorzystany do dezynfekcji powierzchni i przedmiotów mających bezpośredni kontakt z pacjentem.

Od początku pandemii koronawirusa Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku przekazała blisko 16 tys. litrów alkoholu na cele dezynfekcyjne - dodał Czarnecki.

Alkohol trafił m.in. do Centrum Zdrowia Dziecka, sanepidu, straży pożarnej oraz - za pośrednictwem służb wojewody - do podlaskich szpitali. Była to m.in. partia prawie 8 tys. litrów alkoholu wartego ok. 100 tys. zł, który był nielegalnym ładunkiem tira zatrzymanego k. Jeżewa. Alkohol trafił wtedy do szpitali.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze