K-P OW NFZ: szpital w Toruniu zapłaci karę w wysokości 150 tys. zł

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2015 14:59

NFZ nałożył karę w wysokości 150 tys. zł na Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu. Chodzi o sytuację z marca br., gdy neurolodzy nie podpisali nowych kontraktów, pracę oddziału zawieszono, a ok. 30 chorych trafiło do innych placówek.

K-P OW NFZ: szpital w Toruniu zapłaci karę w wysokości 150 tys. zł
Kara stanowi 2 proc. rocznego kontraktu oddziału neurologii

Nowych umów nie podpisało wówczas 10 z 11 lekarzy. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że zarabiali na kontraktach ok. 10-12 tys. zł miesięcznie. Zażądali dwa razy więcej, ale dyrekcja nie spełniła ich żądań i od razu ogłosiła konkurs, aby znaleźć nowych neurologów i uruchomić oddział. Następnego dnia siedmioro lekarzy, którzy dobę wcześniej odeszli z pracy, podpisało umowy na wcześniejszych warunkach płacowych - informuje Gazeta Wyborcza.

Do szpitala od razu weszli kontrolerzy z NFZ. W lipcu przedstawili wyniki swojej kontroli. W ich ocenie dane dotyczące dostępności personelu były niezgodne ze stanem faktycznym. Lekarze mieli umowy ważne do końca lutego 2015 r., podczas gdy szpital podał, że do końca br.

Kontrolerzy uznali ponadto, że błędem lecznicy był też brak reakcji na zgłaszane już na początku roku przez neurologów zastrzeżenia do kontraktów. Placówka na Bielanach nie poinformowała również NFZ, że lekarze nie będą już pracować na neurologii.

W związku z nałożeniem kary dyrektor szpitala złożyła zażalenie na dyrektora Kujawsko-Pomorskiego OW NFZ do prezesa Funduszu, ten podtrzymał jednak stanowisko regionalnego oddziału. Szpital nie chce na razie komentować sytuacji.

Więcej: http://torun.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum