Jest zgoda na uruchomienie w NFZ dodatkowych pieniędzy na leczenie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 października 2013 17:11

Ponad 600 mln zł z rezerwy NFZ ma zostać przeznaczonych m.in. na świadczenia pediatryczne i wysokospecjalistyczne. Zgodę w tej sprawie wydało już Ministerstwo Finansów - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Funduszu. Potrzebna jest jeszcze decyzja resortu zdrowia.

Jest zgoda na uruchomienie w NFZ dodatkowych pieniędzy na leczenie
Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann powiedział PAP, że resort w najbliższych dniach wyda zgodę ws. rezerwy.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, ponad 600 mln zł z rezerwy ogólnej Narodowego Funduszu Zdrowia ma być podzielone na trzy części: pierwsza będzie rozdysponowana zgodnie z algorytmem na 16 oddziałów regionalnych Narodowego Funduszu Zdrowia, druga - według liczby pacjentów pediatrycznych, a trzecia - według liczby świadczeń wysokospecjalistycznych (o wartości powyżej 15 tys. zł za procedurę medyczną).

Rezerwa wynosi 1 proc. sumy, jaką w danym roku dysponuje NFZ. Fundusz co roku wykorzystuje tę rezerwę. Decyzję co do jej podziału podejmuje prezes NFZ, który musi uzyskać akceptację Ministerstwa Zdrowia i Finansów.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podkreślała w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla PAP, że wpływ składki jest niewiele niższy niż zakładano - według stanu po ośmiu miesiącach o ok. 400 mln zł - ale sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż w ubiegłym roku, gdy przeszacowanie przychodów w skali makro było o wiele większe.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum