Jest stanowisko NFZ ws. wydłużania pobytu dzieci w szpitalach

Autor: RPD/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2018 09:10

Zagadnienie będzie monitorowane przez NFZ w kolejnych miesiącach - napisał Fundusz w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka z 21 marca br. RPD wskazywał wówczas, że świadczeniodawcy mogą celowo wydłużać czas pobytu dzieci w szpitalu, aby otrzymać 100 proc. stawki od płatnika.

Przedłużający się czas pobytu dzieci na oddziałach szpitalnych wydłuża kolejki na świadczenia zdrowotne oraz stwarza dodatkową możliwość zakażeń - wskazywał Rzecznik Praw Dziecka. Fot. Archiwum

Marek Michalak podkreślał, że przedłużający się czas pobytu dzieci na oddziałach szpitalnych wydłuża kolejki na świadczenia zdrowotne oraz stwarza dodatkową możliwość zakażeń. Zaznaczał, że dla małych pacjentów nie jest też korzystna rozłąka z ich rodzicami i bliskimi.

W odpowiedzi z NFZ przedstawił analizę długości pobytów szpitalnych dzieci w dwóch ubiegłych latach (2016, 2017) oraz w styczniu 2018 r.

"Z analizy wynika znaczny udział hospitalizacji dwudniowych w roku 2016, wskazujący na wydłużanie czasu hospitalizacji w celu uzyskania korzystniejszego finansowania. Analogiczne zjawisko ma miejsce w przypadku hospitalizacji trzydniowych w roku 2017. Jednak w roku 2018, po zwiększeniu finansowania krótszych hospitalizacji do 65 proc., nastąpiło zmniejszenie liczby hospitalizacji trzydniowych przy jednoczesnym wzroście udziału procentowego najkrótszych pobytów" - czytamy w odpowiedzi.

Jak jednak konkluduje Fundusz, "dane sprawozdawcze z jednego miesiąca 2018 r., którymi dysponuje Centrala NFZ nie pozwalają na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków".

Więcej: www.brpd.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum