Jest porozumienie strażaków z LPR

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 12:48

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i straż pożarna będą ściślej ze sobą współpracować. Dzięki porozumieniu skrócić ma się czas dotarcia lekarza do poszkodowanego, a w efekcie ranny szybciej trafi do specjalistycznego szpitala.

Jest porozumienie strażaków z LPR
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– To jest początek naszej współpracy. Teraz rozpoczną się szkolenia strażaków, aby byli gotowi przyjąć helikopter na miejscu zdarzenia. Chodzi m.in. o zabezpieczenie lądowiska i pomoc pilotowi w wylądowaniu poprzez dawanie znaków rękoma. Szkoleni będą nie tylko zawodowi strażacy. Chcemy, aby część straży ochotniczej także była przygotowana – mówi starszy brygadier Andrzej Witkowski, komendant wojewódzki PSP w Łodzi.

Do tej pory śmigłowce medyczne były wysyłane tylko w dzień, by mogły bezpiecznie wylądować. Wkrótce zaczną latać i w nocy. Podczas takich lotów konieczne jest odpowiednie oświetlenie miejsca lądowania. Szczególnie niebezpieczne są linie wysokiego napięcia. Z góry często są niewidoczne i zagrażają zarówno ratownikom, jak i poszkodowanym.

Zdaniem wojewody łódzkiego, Jolanty Chełmińskiej, porozumienie przyspieszy pomoc i wypełni ustalenia w systemie ratownictwa medycznego:

– Mamy nadzieję, że wkrótce powstaną w wojewodztwie łódzkim centra powiadamiania ratunkowego i współpraca będzie przynosiła jeszcze większe efekty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum