Jest budżet powiatu poznańskiego na 2020 rok: są w nim środki m.in. na rehabilitację i profilaktykę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2019 21:01

Budżet na 2020 roku przyjęli w środę (18 grudnia) radni powiatu poznańskiego. Najwięcej środków w przyszłym roku trafi na drogi i transport. 38 mln zł powiat planuje wydać na politykę społeczną.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformowała w środę rzeczniczka starosty poznańskiego Katarzyna Wozińska-Gracz, wydatki powiatu poznańskiego w przyszłym roku przekroczą 400 mln zł.

- Niezmiennie najwięcej, bo blisko 128 mln zł powiat chce zainwestować w drogi i transport. Na drugim miejscu jest oświata z 90 mln zł. W nowym roku nie będzie oszczędności na polityce społecznej i ochronie zdrowia oraz wsparciu rodzin, na które w budżecie zabezpieczono ponad 38 mln zł - podała. Rzeczniczka podkreśliła, że w przyszłorocznym budżecie znalazły się też pieniądze na walkę ze smogiem i na ochronę zabytków.

Starosta poznański Jan Grabkowski powiedział w środę, że budżet powiatu poznańskiego na 2020 rok "jest dostosowany do sytuacji finansowej, w jakiej znajdują się dziś samorządy w naszym kraju".

38 mln zł powiat planuje wydać na politykę społeczną.

- Finansowane będą m.in. rodziny zastępcze, warsztaty terapii zajęciowej, turnusy rehabilitacyjne, dom dziecka w Kórniku-Bninie, dom rodzinny w Swarzędzu. 16 mln zł pochłonie działalność Powiatowego Urzędu Pracy, który obsługuje powiat i Poznań. Nadal kontynuowane będą też profilaktyczne programy zdrowotne w zakresie szczepień przeciwko grypie czy HPV - poinformowała Katarzyna Wozińska-Gracz.

W ramach walki ze smogiem zarezerwowano ponad 700 tys. zł na wymianę starych pieców. Powiat kontynuować będzie też, wraz z gminami, program likwidacji azbestu. W przyszłorocznym budżecie przewidziano ponadto środki na wsparcie remontów komisariatów w Buku i Mosinie, a także na zakup nowych radiowozów i modernizacje strażnic.

Rafał Pogrzebny (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum