Jeleniogórski szpital rozwija się, choć kontrakt topnieje

Autor: nj24.pl/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2014 12:33

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej jest placówką chętnie wybieraną przez pacjentów z Dolnego Śląska. Leczy się tu także wielu odwiedzających Karkonosze turystów. Tymczasem kontrakt z NFZ tego faktu nie uwzględnia.

Od kilku lat nie wzrasta. W 2013 r. wyniósł ostatecznie prawie 119,5 mln zł., a w roku bieżącym zakontraktowano usługi medyczne na zaledwie nieco ponad 113 mln zł.  

W 2014 r. szpital odnotował nadwykonania w wysokości 6,143 mln zł. Ponieważ NFZ pieniędzy tych placówce nie przekazał, pojawiła się strata. W końcu kwietnia wyniosła ona około 7 mln zł.

Mimo problemów finansowych Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej cały czas się rozwija. W ostatnim okresie uruchomiono stacjonarną opiekę paliatywną i domową. W szpitalu wprowadzono żywienie poza i dojelitowe, stworzono oddziały: rehabilitacji ogólnoustrojowej i pulmonologicznej, oddział leczenia gruźlicy (jeden z dwóch na Dolnym Śląsku), a w ramach oddziału pulmonologicznego wprowadzona została diagnostyka zaburzeń oddychania w czasie snu (polisomnografia).

Ponadto uruchomiono neurochirurgię i wprowadzono zabiegi neurochirurgiczne, a także naczyniowe wewnątrzczaszkowe.

W WCSKJ policzono rzeczywiste koszty utrzymania oddziałów szpitalnych. Okazało się kontrakt trzeba by zwiększyć o 22 mln zł.

Więcej: www.nj24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum