Jędrzejów: oddział pediatryczny szpitala ma wznowić działalność

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2018 14:02

1 kwietnia ma wznowić działalność oddział pediatryczny NZOZ Szpitala Specjalistycznego w Jędrzejowie. Funkcjonowanie oddziału zawieszono na początku roku m. in. ze względu na problemy z zatrudnieniem lekarzy.

1 kwietnia ma wznowić działalność oddział pediatryczny Szpitala Specjalistycznego w Jędrzejowie. Fot. archiwum

O planowanym wznowieniu pracy oddziału dziecięcego poinformowano w komunikacie Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, przesłanym w poniedziałek (26 marca) Polskiej Agencji Prasowej.

NZOZ Szpitalem Specjalistycznym w Jędrzejowie zarządza prywatna spółka ArtMedik, która od dziewięciu lat dzierżawi go od samorządu powiatowego. Tydzień przed Bożym Narodzeniem wstrzymano przyjęcia na oddział pediatryczny szpitala - spółka zdecydowała, że od 1 stycznia zawiesi działalność oddziału, który rocznie przyjmował około 700 pacjentów. Jednostka przestała działać z powodu problemów kadrowych i finansowych.

"W trosce o dobro naszych mieszkańców, które jest dla nas najwyższą wartością, niemal natychmiast po zawieszeniu pracy przez oddział rozpoczęliśmy intensywne działania zmierzające do przywrócenia jego normalnego funkcjonowania. Przyniosły one pozytywny rezultat " - stwierdza cytowany w komunikacie starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek.

Od zawieszenia pracy pediatrii władze powiatu i spółki poszukiwały możliwości wyjścia z tej sytuacji. Prowadziły m.in. poszukiwania lekarzy chętnych do pracy w lecznicy i dodatkowych możliwości finansowania oddziału, m.in. poprzez negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Według starosty Kaczmarka "są już lekarze gotowi do rozpoczęcia pracy na oddziale", a "NFZ znalazł możliwość przesunięcia dodatkowych środków na działalność" jednostki.

Jak tłumaczył wcześniej w Radiu Kielce wiceprezes spółki ArtMedik Robert Frańczak, głównym powodem decyzji o zawieszaniu funkcjonowania pediatrii było to, że lecznica nie była w stanie zapewnić pacjentom oddziału odpowiedniej opieki medycznej - prawo zabrania zatrudnienia lekarzy na etacie i jednocześnie tych samych na umowę o dzieło.

Zabrakło specjalistów, którzy mogliby etatowo opiekować się dziećmi po godz. 15. Szpitala nie było też stać na opłacanie innych lekarzy, którzy mogliby się podjąć popołudniowych i nocnych dyżurów.

W grudniu ub.r. apel do władz szpitala o wycofanie się z planów zawieszenia działalności oddziału pediatrycznego wystosowali radni miasta i gminy Jędrzejów. Do starostwa wpłynęła także petycja, w której mieszkańcy prosili samorząd - jako właściciela szpitala - o rozwiązanie sprawy "likwidacji oddziału". W sprawę zaangażowała się również świętokrzyska posłanka PiS Anna Krupka.

NZOZ Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie ma około 200 łóżek na dziewięciu oddziałach: ratunkowym, chirurgicznym, ginekologii i położnictwa, noworodkowym, pediatrycznym, wewnętrznym, ortopedycznym, anestezjologii i intensywnej terapii i w stacjonarnym hospicjum. Zatrudnia około 150 pielęgniarek i położnych.

ArtMedik zarządza jędrzejowską lecznicą od lipca 2008 r. Od tego czasu powstał tam m.in. nowy budynek, dokończono budowę bloku operacyjnego, rozbudowano i wyposażono oddział ratunkowy, powstała pracownia tomografii i cyfrowa pracownia RTG. Spółka od 2011 r. prowadzi też szpital w Kielcach.

Powiat jędrzejowski tworzy dziewięć gmin zamieszkałych przez około 87 tys. osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum