Jędrzejczak o planach centralizacji szpitali: problemem będzie przekazywanie realnego majątku

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2021 09:59

Byłbym zdecydowanie przeciwny, czego nie można wykluczyć, gdyby placówki miały trafić pod zarząd urzędów wojewódzkich, zupełnie do tego nieprzygotowanych - podkreśla dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu, komentując plany centralizacyjne MZ w szpitalnictwie.

Jędrzejczak o planach centralizacji szpitali: problemem będzie przekazywanie realnego majątku
Na zdj. dr Mariusz Jędrzejczak; FOT. PTWP

- Z punktu widzenia możliwości praktycznego wpływania na profilowanie placówek, racjonalizację zatrudnienia, nakładów inwestycyjnych, uważam, że zmniejszenie liczby organów prowadzących i przekazanie placówek samorządowych w gestię marszałków województw, jest dobrym pomysłem - mówi ekspert.

Zauważa jednak, że praktycznie przeprowadzenie tego procesu wydaje się dosyć trudne. W zależności np. od kondycji placówek, można się spodziewać oporu po różnych stronach władz samorządowych. Problemem będzie z pewnością okoliczność, iż będzie się dokonywać przekazywanie realnego majątku. Rodzi się więc pytanie, co np. z rekompensatami dla przekazujących?

Zaznacza, że wiele placówek samorządowych to spółki prawa handlowego, co nie pozostanie bez znaczenia na tryb zmiany właścicielskiej. Z pewnością wystąpi wiele problemów, prawnych i organizacyjnych, których nie da się do końca przewidzieć.

- Byłbym jednak zdecydowanie przeciwny, czego nie można wykluczyć, gdyby placówki miały trafić pod zarząd urzędów wojewódzkich, zupełnie do tego nieprzygotowanych - podkreśla.

Mariusz Jędrzejczak nie wie także, skąd minister zamierza wziąć zapowiadanych certyfikowanych menedżerów kierujących szpitalami, a przede wszystkim, jakie gremia, o jakich kwalifikacjach merytorycznych, będą ich certyfikować. - Nie sądzę, aby jakiekolwiek certyfikaty zapobiegały zmianom kadrowym w szpitalach po zmianie ekip rządzących - stwierdza.

Więcej: prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum