Jeden lekarz, trzy etaty, czyli jak w tygodniu przepracować 240 godzin

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2009 13:00

Tylko 17 proc. polskich lekarzy pracuje wyłącznie w wymiarze jednego etatu. Zbyt mała liczba specjalistów powoduje, że pracodawcy przymykają oko na to, ze pracują mniej godzin niż oficjalnie powinni.

Z badania przeprowadzonego w tym roku przez portal internetowy konsylium 24.pl wynika, że aż 10 proc. lekarzy przyznaje się, że pracuje ponad 92 godziny tygodniowo. To ponad 13 godzin na dobę. Rekordzistom udaje się przepracowywać nawet 240 godzin w ciągu tygodnia. Potwierdzają to kontrole przeprowadzane przez poszczególne oddziały NFZ – podaje Gazeta Prawna.

Problem pojawia się kiedy świadczeniodawcy musza przedstawić harmonogram pracy specjalistów w NFZ, bo okazuje się, ze lekarze pracują w dwóch miejscach w tym samym czasie.

Najwięcej godzin pracują lekarze najmłodsi, którzy mają staż pracy nie dłuższy niż siedem lat. Część z nich może wykazać, że pracuje nawet kilkaset godzin tygodniowo, bo teoretycznie w tym samym czasie udziela świadczeń w kilku miejscach. A tak naprawdę tylko w jednym.

Łódzki oddział NFZ skontrolował harmonogramy pracy lekarzy w placówkach rehabilitacyjnych. Okazało się, że ponad połowa przychodni w województwie ma pracowników, którzy w tym samym czasie pracują w kilku miejscach. Na dwa tysiące osób 78 miało 2–2,5 etatu... Zdarzają się również przypadki lekarzy, którzy kończąc pracę o określonej godzinie u jednego pracodawcy, teoretycznie rozpoczynają pracę u innego, oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów.

– Informują nas o tym również pacjenci zapisywani na daną godzinę do specjalisty, który rozpoczyna jednak ich przyjmowanie godzinę później – mówi Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego NFZ.

Fikcyjne harmonogramy czasu pracy lekarzy powodują, że NFZ dwa razy kontraktuje wykonanie tego samego świadczenia.

Jeżeli Fundusz udowodni świadczeniodawcy, że harmonogram pracy lekarzy nie jest przestrzegany, to może nałożyć na niego karę grzywny w wysokości od pół do dwóch procent wartości kontraktu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum