Jaworzno: tu również patrzą lekarzom na odciski palców

Autor: jaworznianin.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 05 października 2009 11:31

SPZOZ Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie wprowadza system biometrycznej rejestracji czasu pracy. Papierowe listy obecności i karty magnetyczne dyrekcja lecznicy uznała za przeżytek.

Nowy system pozwoli automatycznie rozliczać godziny pracy. Będzie rejestrował każde przyjście do pracy pracownika oraz każde wyjście. Zdaniem dr Józefa Kurka, dyrektora placówki, największą zaletą i innowacyjnością systemu jest możliwość rejestracji poprzez odbicie palca w specjalnym czytniku.  Będzie to możliwe dzięki wcześniejszemu skanowaniu punktów z linii papilarnych, zamienionych następnie na ciąg 16-cyfrowego kodu. Palec służy zatem do generowanie ciągu cyfr, który jest przypisany do każdego pracownika.

System wprowadzony w jaworznickim szpitalu, obejmie nie tylko kadrę medyczną, ale także pracowników administracyjnych.

Przypomnijmy: w kwietniu br. system rozliczania czasu pracy bazujący na czytnikach linii papilarnych wprowadził Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Roman Szełemej, dyrektor ds lecznictwa placówki, nie ukrywał, że chodzi głównie o uniemożliwienie powszechnego wśród lekarzy odbijania karty za kolegów. Dyrektor twardo stoi na stanowisku, że obowiązkiem pracownika jest przepracowanie tylu godzin, za ile płaci szpital. Podkreśla ponadto, że system z powodzeniem działa w szpitalach w innych krajach, gdzie sprawdza się doskonale.

Innego zdania są lekarze, którzy uważają, że dyrektor bezprawnie pobrał od nich dane biometryczne. O opinię w tej sprawie poprosili Państwową Inspekcję Pracy i Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Sprawę skierowali też do sądu.

Niezadowolenia nie ukrywają także lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie, w którym dyrektor Mariusz Kocój wprowadził karty magnetyczne i kamery. Dyrektor zwraca uwagę, że dzięki kamerom mógł pokazać zainteresowanym, jak odbijają karty za kolegów. Podobno pomogło... Nie zmienia to jednak faktu, że lekarze nie godzą się na uniemożliwienie im zarabiania jednocześnie w dwóch miejscach. Żądają likwidacji kart lub odwołania dyrektora.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum