Jaroszowiec: leczenie komerycjne via fundacja - sposób na nieżyciowe przepisy

Autor: RR, Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2011 12:55

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc w Jaroszowcu chce zarabiać na zabiegach rehabilitacji pulmonologicznej świadczonych w zamian za wsparcie finansowe dla stowarzyszenia działającego przy szpitalu. To sposób na skrócenie kolejek pacjentów i podreperowanie finansów.

Jaroszowiec: leczenie komerycjne via fundacja - sposób na nieżyciowe przepisy

Zdaniem resortu zdrowia odpłatne leczenie chorych jest możliwe tylko wtedy, gdy szpital nie zakontraktował danej usługi z Narodowym Funduszem Zdrowia.

”Podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą (SPZOZ) będzie mógł udzielać odpłatnie świadczeń zdrowotnych każdemu pacjentowi, o ile nie są to świadczenia gwarantowane" - czytamy w odpowiedzi nadesłanej z MZ na pytanie miesięcznika Rynek Zdrowia w związku z wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej i nadziejami szpitali, które oczekiwały, że pozwoli ona podreperować ich finanse dzięki odpłatnemu leczeniu pacjentów.

Zatem szpital nie może brać pieniędzy za usługi, na które ma choćby niewielki kontrakt. W takiej sytuacji jest Wojewódzki Szpital Chorób Płuc w Jaroszowcu. Ma długie kolejki pacjentów z kontraktu (czas oczekiwania na zabiegi sięga roku) i niewykorzystane ”moce przerobowe”. Jednakże stowarzyszeniu zabronić komercyjnej działalności nie można.

- W imieniu stowarzyszenia zwrócę się do dyrektorów dużych zakładów pracy w okolicy proponując, aby sfinansowały dla swoich pracowników zabiegi rehabilitacji pulmonologicznej, jaką prowadzimy w naszym szpitalu lub badania, pod kątem wykrywania gruźlicy - powiedział Dziennikowi Polskiemu Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu, a zarazem prezes zarządu Małopolskiego Stowarzyszenia na rzecz Walki z Gruźlicą, Mykobakteriozą i Chorobami Płuc "Nikifor".

Nie przypisuje on sobie autorstwa pomysłu. Twierdzi, że wzorował się na Ośrodku Rehabilitacji Narządów Ruchu w Krzeszowicach (Małopolska), który będzie korzystał ze wsparcia fundacji na rzecz rozwoju krzeszowickiej balneologii.

Powołali ją szefowie największych okolicznych przedsiębiorstw z myślą o swych pracownikach. Dzięki niej placówka będzie mogła np. organizować odpłatne turnusy rehabilitacyjne. Fundacja ma pomóc także w zdobywaniu grantów. Pierwszym celem ma być pozyskanie pieniędzy na kupno komory kriogenicznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum