RZ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 24-11-2011 12:09

Jarosław: kontrakt na ratownictwo medyczne - "wojna" trwa nadal

Zawirowania wokół kontraktu na ratownictwo medyczne dla powiatu jarosławskiego trwają od miesięcy. Teraz w batalii orężem są odwołania i kolejne doniesienia do prokuratury, CBŚ i NIK.

Rywalizacja o czteroletni kontrakt na ratownictwo w powiecie jarosławskim toczy się od wiosny, od momentu, kiedy NFZ rozstrzygnął konkurs. Wygrało go Centrum Ratownictwa Medycznego z Przemyśla.

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu odwołało się od tej decyzji do prezesa NFZ. Podkarpacki oddział Funduszu ogłosił konkurs raz jeszcze. Tym razem był zamknięty, dopuszczono do niego tylko dwie firmy - jarosławski COM i przemyskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Analizie ofert towarzyszyły wyjątkowe środki bezpieczeństwa. Komisja konkursowa wybrała ofertę podmiotu z Jarosławia.

- Wyniki konkursu wzbudziły wiele kontrowersji, były oprotestowane przez związki zawodowe i lokalne władze samorządowe, dlatego postanowiliśmy przedsięwziąć wyjątkowe środki ostrożności. Pracownik oddziału NFZ filmował przebieg kontroli stanu przedstawionego w ofertach obu jednostek, wprowadzanie ofert do komputera oraz inne czynności towarzyszące rozstrzygnięciu konkursu - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy Podkarpackiego OW NFZ.

Od wyników konkursu odwołał się dyrektor CRM Jerzy Tarkowski. Jego zdaniem pośredni wpływ na negocjacje przy rozstrzyganiu konkursu na ratownictwo miały związki zawodowe i politycy.

Związkowcy, zdaniem Tarkowskiego, kompromitowali jego spółkę, pisząc do NFZ oszczerstwa. Jak twierdzi, w trakcie postępowania konkursowego,  COM miał uzyskać także wgląd do oferty złożonej przez jego firmę.

Poza odwołaniem do prezesa Funduszu od konkursowego rozstrzygnięcia, w prokuraturze toczy się postępowanie, wskutek doniesienia złożonego przez COM, w sprawie używania gazu technicznego a nie medycznego w karetkach CRM.

Prokuratura będzie musiała ustalić, czy rzeczywiście CRM używał tlenu technicznego, a jeśli tak, to czy mogło to zagrozić życiu i zdrowiu pacjentów.

Na razie końca wojny o kontrakt na ratownictwo medyczne w powiecie jarosławskim nie widać. Wiadomo, że pogotowie ratunkowe, działające w strukturach jarosławskiego COM wyjedzie ponownie na drogi powiatu 22 grudnia. Jego prace zabezpieczają dwa zespoły podstawowe i dwa zespoły specjalistyczne.