Jarosław: MZ ma zwrócić szpitalowi pieniądze za leczenie nieubezpieczonych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2009 17:21

Jak poinformował w piątek (26 czerwca) dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu Józef Długoń, proces, dzięki któremu szpital ma szanse na odzyskanie pieniędzy, dotyczył należności za okres 12 miesięcy - od października 2006 do końca września 2007 roku. MZ ma zwrócić szpitalowi prawie 145 tys. zł za leczenie nieubezpieczonych pacjentów. Tak zadecydował Sąd Okręgowy w Warszawie.

Dyrektor zaznaczył, że resort może się jeszcze odwołać od tej decyzji. Wyraził jednak nadzieję, że szpital odzyska swoje należności. Przypomniał podobny przypadek w ubiegłym roku, gdy ministerstwo zwróciło – nakazem Sądu Najwyższego – pieniądze za leczenie nieubezpieczonych pacjentów Wojewódzkiemu Podkarpackiemu Szpitalowi Psychiatrycznemu w Żurawicy.

Problem z wypłatą należnych szpitalowi pieniędzy wyniknął ze zróżnicowania stawki za pacjenta nieubezpieczonego, która wynosi 100 zł i jest o 30 zł niższa, niż za pacjenta ubezpieczonego. Zatem wyegzekwowane od ministerstwa pieniądze to różnica w stawkach za leczenie pacjentów ubezpieczonych i nieubezpieczonych.

Na odzyskanie pieniędzy z ministerstwa za leczenie nieubezpieczonych pacjentów za 10 miesięcy 2007 roku (307 tys. zł) czeka też szpital psychiatryczny w Żurawicy. Jak powiedział agencji dyrektor tego szpitala Janusz Kołakowski, posiedzenie sądu w tej sprawie zaplanowano na jesień. Dyrektor złożył także pozew o wypłatę należności za ostatnie dwa miesiące 2007 i trzy miesiące 2008 roku (ok. 100 tys. zł)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum