Jarosław Kochaniak: Nałożą się dwie ważne daty

Autor: IB • • 09 stycznia 2009 06:56

Władze Warszawy są zdeterminowane: chcą przekształcić miejskie SPZOZ-y w NZOZ-y oraz wyprowadzić administrację i zarządzanie do spółek. Zarząd stolicy powtarza: to może oznaczać

– Wkrótce nałożą się na siebie dwie daty – wskazuje wiceprezydent Kochaniak. – Do końca grudnia 2012 ZOZ-y mają czas na dostosowanie do standardów określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia. Wcześniej, bo do czerwca 2012 r., muszą się dostosować cztery warszawskie ZOZ-y stanowiące element zabezpieczenia medycznego wielkiej piłkarskiej imprezy – EURO 2012. Dlatego pewne decyzje trzeba podjąć jak najszybciej.

Tym bardziej, że dynamika nakładów na modernizację lecznic może okazać się nie do utrzymania. Zaczyna się etap „trudnego pieniądza”. Dochody miasta będą prawdopodobnie mniejsze niż planowano, a źródła finansowania inwestycji, tj. kredyty, sprzedaż majątku lub emisja obligacji, nie zawsze okazują się pewne.

– Nie jest zatem wykluczone, że miasto, które zwykle dokładało środków w ciągu roku, będzie teraz musiało postąpić odwrotnie – przewiduje Jarosław Kochaniak. – Stąd propozycja, aby ZOZ-y, które pozyskiwały dotychczas środki wyłącznie z budżetu Warszawy, otrzymały możliwość pozyskiwania środków z rynku.

Władze Warszawy proponują stworzenie samofinansujących się częściowo podmiotów, które zapewnią udzielanie świadczeń zdrowotnych w sposób skoordynowany. Łączenie szpitali przyniesie, jak zapewnia zarząd miasta, oczekiwany efekt synergii: duże, silne podmioty łatwiej mogą pozyskać finansowanie z rynku bez poręczenia miasta i zapewnić sobie w ten sposób środki na inwestycje.

– Największe protesty szpitali dotyczyły pomysłu łączenia placówek, które kosztem wielu wyrzeczeń zdołały przejść restrukturyzację, z tymi, które nie podjęły nawet takiej próby i nadal brną w długi – przypomina wiceprezydent Kochaniak. – Takich mariaży jednak nie będzie.

Ostatecznie projekt zakłada powołanie czterech spółek ze 100% udziałem miasta na bazie dziesięciu miejskich lecznic.

 Wypowiedzi pochodzą z artykułu w najnowszym wydaniu miesięczika Rynek Zdrowia (1/42, styczeń 2008).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum