Jarocin: ratownicy medyczni zakończyli protest – podwyżki gwarantuje starostwo

Autor: Ewa Bąkowska - PAP/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2017 12:47

Ratownicy medyczni w Jarocinie zakończyli trwający 5 miesięcy protest i wycofali wypowiedzenia z pracy. Od 1 października ich pensje będą wyższe o 300 zł.

Jarocin: ratownicy medyczni zakończyli protest – podwyżki gwarantuje starostwo
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Cieszymy się bardzo, że udało nam się to porozumienie osiągnąć, które jest korzystne dla wszystkich. W poniedziałek podpisaliśmy porozumienia z dyrekcją szpitala i wycofaliśmy wypowiedzenia z pracy - powiedział PAP lider protestujących Tomasz Raźniak.

27 ratowników medycznych jarocińskiego szpitala protestowało od kwietnia 2017 roku.

- Koledzy w ościennych stacjach mają podstawę w wysokości 2,2 tys. zł, a my tkwimy od wielu lat ze stawką 1,7 tys. zł. Nasze zarobki z dodatkami wynoszą 2,1 tys. zł, podczas gdy inni mają już 2,7 tys. zł - uzasadniał przewodniczący NSZZ Pracowników Medycznych Południowej Wielkopolski w Jarocinie Tomasz Raźniak. Ostatnią podwyżkę ratownicy z Jarocina dostali w 2008 roku.

Prezes zarządu szpitala Leszek Mazurek zapewniał, że rozumie żądania ratowników, "bo stawka wynagrodzenia zasadniczego jest niska, ale nie ma z czego im dać".

Zadłużenie Szpitala Powiatowego w Jarocinie za 2016 r. wyniosło 2 mln złotych. - Ogólne zadłużenie placówki sięga kilkunastu milionów z - powiedział PAP prezes szpitala.

W poniedziałek (21 sierpnia) podpisano porozumienie między szpitalem, który reprezentował prezes Mazurek, zarządem powiatu, reprezentowanym przez starostę Teodora Grobelnego i jego zastępcę Mirosława Drzazgę, a jarocińskimi ratownikami, których przedstawicielami byli Tomasz Raźniak, Marek Tubacki i Grzegorz Walczak.

- We wtorek aneksujemy umowy o pracę, które wcześniej wypowiedzieliśmy, żeby móc pracować od 1 września - powiedział Raźniak.

Zdaniem starosty Grobelnego, "nerwowa atmosfera" nie była nikomu potrzebna.

- Cały czas powtarzałem, że można znaleźć kompromis i zażegnać konflikt, ponieważ to była sytuacja stresująca dla obu stron. Na szczęście ratownicy także wykazali dużą chęć znalezienia satysfakcjonującego obie strony rozwiązania, więc rezultat naszych rozmów jest pozytywny - powiedział starosta.

Jak wyjaśnił Grobelny, środki na podwyżki dla ratowników zagwarantowano w budżecie starostwa.

Prezes Leszek Mazurek dodał, że wsparcie starostwa pozwoliło na spokojne porozumienie z ratownikami.

- Jestem bardzo zadowolony, bo to są nasi ratownicy, merytorycznie przygotowani do pracy, co ma duże znaczenie dla mieszkańców powiatu jarocińskiego - powiedział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze