Jakub Szulc o przyszłych standardach świadczeń położnej w POZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2011 18:38

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc przyznaje, że finansowanie świadczeń położnej POZ metodą kapitacyjną nie jest rozwiązaniem optymalnym, ale obecnie jest to system funkcjonujący w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej. - Wprowadzenie w przyszłości standardów świadczeń położnej w POZ, tak jak ma to miejsce w opiece okołoporodowej, może przyczynić się do uporządkowania tego zakresu - wyjaśnia Szulc.

Jakub Szulc o przyszłych standardach świadczeń położnej w POZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
To odpowiedź resortu zdrowia na krytykę Najwyższej Izby Kontroli dotyczącą systemu finansowania świadczeń położnej podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak już informował portal rynekzdrowia.pl, zdaniem NIK, system nie zapewnia wydatkowania środków publicznych w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów.

Wyniki kontroli NIK wykazały też nieprawidłowości formalne w organizacji udzielania świadczeń, mogące wpływać na ich jakość i dostępność, jak też nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji medycznej. W dokumentacji często brakowało nie tylko niezbędnych informacji o stanie zdrowia kobiety i noworodka, ale i danych o wykonanych świadczeniach, co uniemożliwiło ich rzetelne rozliczenie.

Mimo, że NFZ wydaje rocznie ogółem około 260 mln zł na świadczenia położnych podstawowej opieki zdrowotnej, w ramach tej kwoty zaledwie 15 proc. stanowi zapłata za faktycznie wykonane usługi medyczne i opiekuńcze, a pozostałe 85 proc. przekazywane jest zakładom opieki zdrowotnej i praktykom położnych za gotowość do udzielania świadczeń.

Jak podaje NIK, dzieje się tak, ponieważ funkcjonujący system finansowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oparty jest o stawkę kapitacyjną, a wysokość kwot wypłacanych poszczególnym świadczeniodawcom jest uzależniona niemal wyłącznie od liczby złożonych do nich deklaracji pacjentów. Świadczenia objęte stawką kapitacyjną, które powinny być wykonywane głównie w warunkach ambulatoryjnych, nie są realizowane wcale lub w bardzo ograniczonym zakresie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze