Jakub Szulc: jeśli nie niższa składka za ubezpieczenia szpitali, to zmiana ustawy o działalności leczniczej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2012 18:56

Resort zdrowia będzie rozmawiać z PZU o obniżce składki za nowe ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych. Jeśli to się nie uda, to jedynym wyjściem będzie zmiana ustawy o działalności leczniczej - powiedział Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.

Wiceminister Szulc, który w poniedziałek (16 stycznia) uczestniczył w Opolu w obradach konwentu starostów województw opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, powiedział, że ''jeżeli nie uda się dojść do konstruktywnych decyzji z jedynym ubezpieczającym - co rozumiem w jeden sposób, że musi być obniżona składka (...) - to jedynym rozwiązaniem będzie zmiana ubezpieczenia z obligatoryjnego na dobrowolne i wtedy mamy prostą sytuację".

Podczas spotkania starostowie i menedżerowie zarządzający powiatowymi szpitalami trzech województw wypracowali stanowisko, w którym będą wnioskować do ministerstwa o zmianę w ustawie o działalności leczniczej i wykreślenie z niej zapisu o nowym obowiązkowym ubezpieczeniu od zdarzeń medycznych.

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej szpitale muszą wykupić dodatkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za błędy popełnione podczas leczenia. Chodzi o pokrycie ewentualnych kosztów odszkodowań z tytułu niepożądanych zdarzeń medycznych.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum