Jakub Szulc: NFZ będzie pracować według opracowanego planu finansowego

Autor: Informacyjna Agencja Radiowa/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2013 20:52

Jak tłumaczy Jakub Szulc z PO, pacjenci nie ucierpią z powodu braku podpisu ministra finansów pod planem finansowym NFZ. Były wiceminister zdrowia powiedział, że choć plan ten nie jest formalnie przyjęty, to Narodowy Fundusz Zdrowia będzie pracował według projektu planu, który czeka na akceptację ministra Jacka Rostowskiego.

Jakub Szulc: NFZ będzie pracować według opracowanego planu finansowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Na pewno nie jest tak, jak to jest dość powszechnie podawane w mediach, że ucierpią na tym pacjenci - podkreślił Jakub Szulc. 

Minister finansów zakwestionował wysokość dotacji na leczenie osób, które nie posiadają ubezpieczenia. Ma ona - zgodnie z planem - wzrosnąć z prawie 220 milionów do ponad 950 milionów złotych.

Jakub Szulc wyjaśnił, że nowy system weryfikacji świadczeniobiorców ujawnił 5 razy większą liczbę osób nieubezpieczonych niż wcześniej zakładano. Wcześniej uważano, że w Polsce jest ok. 1,5 - 2 procent osób nieubezpieczonych, czyli takich, za których leczenie powinien zapłacić budżet państwa.

Po weryfikacji baz danych w ZUS i w NFZ okazało się, że osób nieubezpieczonych jest ok. 7 procent. Stąd też prawie pięciokrotny wzrost dotacji.

W tej sprawie zabrali również głos Pracodawcy RP. W specjalnym komunikacie napisali, że brak podpisu ministra finansów na dokumencie dotyczącym planu finansowego NFZ niepotrzebnie budzi niepokój Polaków, bo plan ten będzie realizowany w takim kształcie, w jakim został przygotowany do podpisu ministrowi finansów.

Został on zaakceptowany przez sejmową komisję zdrowia i ministra zdrowia.

Więcej: www.polskieradio.pl 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze