Jakich zmian wymaga sieć szpitali? Propozycje nie dotyczą tylko pieniędzy

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2018 05:51

Resort zdrowia zapewnia, że monitoruje funkcjonowanie tzw. sieci szpitali i nie wyklucza wdrożenia zmian. Jakich korekt oczekują szefowie szpitali i eksperci? Lista ich propozycji jest spora. Dotyczy, między innymi, zasad i wielkości finansowania lecznic oraz kryteriów ich kwalifikowania do sieci.

Jakich zmian wymaga sieć szpitali? Propozycje nie dotyczą tylko pieniędzy
Czy należy stworzyć szpitalną "sieć bis"? To tylko jedna z propozycji zmian w PSZ; FOT. Arch. (zdjęcie ilustracyjne)

System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali, funkcjonuje od 1 października 2017 r.

Placówki znajdujące się PSZ podzielono na sześć poziomów - trzy podstawowe (z których pierwszy
to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie) oraz szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, a także onkologiczne i pulmonologiczne.

Lecznice zakwalifikowane do sieci mają gwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, a finansowanie świadczeń oparte jest w znacznej mierze na ryczałcie.

Taki ryczałt może nas zarżnąć
O konieczności zmian w PSZ mówią Rynkowi Zdrowia zarówno zarządzający największymi szpitalami w kraju, jak i mniejszymi, w tym powiatowymi.

Wojciech Szrajber, dyrektor Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi przypomina, że placówka, którą kieruje, jest ósmym pod względem wielkości szpitalem w kraju, a zarazem jednym z większym ośrodków onkologicznych.

Łódzki „Kopernik” zakwalifikowany został do trzeciego poziomu PSZ, ma także centrum urazowe. - Obecna wysokość ryczałtowego finansowania może kiedyś zarżnąć taki szpital, jak nasz, szczególnie w kontekście prowadzenia przez nas centrum urazowego - przyznaje otwarcie dyrektor Szrajber.

- Okazuje się bowiem, że szpitale z niższych poziomów PSZ odsyłają do nas wielu swoich pacjentów. Dotyczy to z reguły najtrudniejszych, najbardziej skomplikowanych, a tym samym najbardziej kosztownych w leczeniu przypadków. Problem tkwi w tym, że obecnie, w ryczałtowym systemie, nie ma już możliwości zapłaty za nadwykonania - dodaje szef „Kopernika”.

Sztywne poziomy PSZ to pułapka?
Wskazuje ponadto na słabe strony sztywnego kwalifikowania lecznic do poszczególnych poziomów sieci.

- Jesteśmy drugim największym onkologicznym ośrodkiem w kraju. Tymczasem nie możemy korzystać z dobrodziejstw szczebla onkologicznego w sieci, bo - jako szpital wysokospecjalistyczny - jesteśmy na trzecim poziomie PSZ (są w nim szpitale wojewódzkie - red.). Na takim sztucznym podziale sieciowych kategorii tracimy finansowo - mówi dyrektor Szrajber.

Dodaje, że w przypadku łódzkiego „Kopernika” bardzo niekorzystne są również limity dotyczące wielkości finansowania centrów urazowych. - Ponieważ mamy w Polsce tylko 13 takich centrów, może warto rozważyć zniesienie limitów finansowania ich działalności - stwierdza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum