Jakich zmian wymaga sieć szpitali? Propozycje nie dotyczą tylko pieniędzy

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2018 05:51

Także Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich, były wiceminister cyfryzacji, zwraca uwagę na kwestie kwalifikowania szpitali o różnej specyfice do jednego systemu PSZ. Zauważa też, że wdrażając tak poważną reformę z góry trzeba założyć, że praktyka zweryfikuje ustawowe regulacje i konieczne będą korekty.

- Przede wszystkim niezbędne jest zwiększenia nakładów na leczenie szpitalne, aby wykorzystać potencjał i efektywność funkcjonowania placówek, które znalazły się w sieci - podkreśla ekspert.

Pomysł na „sieć bis”
Zaznacza, że należy także pomyśleć o zbudowaniu odrębnej sieci dla pewnej grupy podmiotów: - W obecnym systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej są lecznice, które w pełni spełniają warunki wejście do takiej właśnie sieci „B” - tłumaczy Wójcik.

- Są to m.in. szpitale spełniające ważną rolę w związku ze zmianami demograficznymi i starzeniem się społeczeństwa. Prowadzą one przede wszystkim internę, rehabilitację, psychiatrię, czy opiekę długoterminową - wylicza. - To placówki nastawione nie na działalność „ostrą” i bieżące leczenie, ale na realizację świadczeń uzupełniających, które będą bardzo ważne w niedalekiej przyszłości.

W opinii Marka Wójcika z jednej strony stworzenie swoistej „sieci bis” stworzy dla tych jednostek „szansę na przetrwanie, z drugiej zaś strony pozwoli na dostosowanie struktury ich usług do faktycznych wyzwań, jakim system będzie musiał sprostać po 2020 roku”. - Takie szpitale powinny mieć nie tylko osobne finansowanie, ale przede wszystkim odrębny zakres zadań - zaznacza.

Dodaje, że obecnie wiele tego typu mniejszych jednostek „załapało się do najniższej kategorii w sieci, ale to wcale nie znaczy, że złapały pana Boga za nogi”. - Ich sytuacja finansowa nie uległa poprawie. Co więcej, szpitalom tym będzie coraz trudniej konkurować z dużymi podmiotami - przewiduje ekspert Związku Miast Polskich.

W opinii Marka Wójcika konieczne jest także przejście na ryczałt 10-letni: - Wyzwoli to wśród zarządzających znacznie większą niż obecnie wolę do inwestowania, także w personel - zaznacza i wskazuje, że długoterminowy ryczałt umożliwi m.in. bardziej racjonalne planowanie rozwoju szpitali, zakresu świadczeń oraz zasobów kadrowych - uważa ekspert.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum