Jaki wymiar składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2023 roku? Wydano komunikat

Autor: oprac. JKB • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia17 listopada 2022 19:30

Prezes ZUS wydała oficjalny komunikat w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe w 2023 roku osób, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie.

Jaki wymiar składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2023 roku? Wydano komunikat
ZUS wydał komunikat w sprawie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Fot. Shutterstock
  • Jest oficjalny komunikat przez prezes ZUS w sprawie podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe
  • Zgodnie z przepisami, to kwota 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia
  • Jak wynika z treści komunikatu, prognozowana kwota na ubezpieczenie chorobowe dla osób, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, wynosić będzie miesięcznie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku 17 337,50 zł

Komunikat od ZUS w sprawie wymiaru składek

Opublikowany komunikat prezes ZUS w sprawie prognozowanej kwoty 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia, stosowanej w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2023 roku przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie.

Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 roku poz. 1009, 1079, 1115, 1265, 1933 i 2185) ogłasza się, że kwota 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, stosowana w okresie od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie, wynosi miesięcznie 17 337,50 zł – brzmi cały komunikat od ZUS.

Kto może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia?

Przypomnijmy: można być objętym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym pod warunkiem spełniania odpowiednich warunków. Przede wszystkim należy obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ponieważ:

  • osoba wykonuje pracę nakładczą, 
  • osoba wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia lub równoważnej albo współpracuje (jako osoba bliska) przy wykonywaniu takiej umowy, 
  • osoba prowadzi pozarolniczą działalność lub współpracuje (jako osoba bliska) przy takiej działalności, 
  • osoba współpracuje z przedsiębiorcą korzystającym z ulgi na start,
  • osoba pracuje odpłatnie na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, 
  • jest osobą duchowną, 
  • jest doktorantem, który otrzymuje stypendium doktoranckie. 

Dobrowolnym ubezpieczeniem można być objętym od dnia, który wskazany zostanie w zgłoszeniu do ubezpieczeń. Dzień ten nie może być jednak wcześniejszy od dnia, w którym złożono do ZUS to zgłoszenie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum