Jaka będzie opieka pielęgniarska po nowym roku?

Autor: Dziennik, PP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2009 13:19

Środowisko pielęgniarskie po raz kolejny ostrzega, że po nowym roku mogą pojawić się problemy z zapewnieniem opieki pielęgniarskiej.

Jaka będzie opieka pielęgniarska po nowym roku?

Powodem takiej sytuacji może okazać się zmniejszenie środków w 2010 roku. Do tej pory opiekę długoterminową świadczyły pielęgniarki zatrudnione albo w przychodni albo w tzw. Praktykach pielęgniarskich. Od 1 stycznia 2010 roku przychodnia nie będzie się już tym zajmować.

Pielęgniarki chętnie podjęłyby działalność na własny rachunek. Ale nie mogą. Jak wyjaśnia Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Narodowy Fundusz Zdrowia nie ogłosił konkursu na usługi opieki długoterminowej w przyszłym roku. Poza tym w planie finansowym przewidział mniejszą pulę pieniędzy na ten cel . W tym roku Fundusz przeznaczał na ten cel 916 mln zł. W przyszłym – już tylko 888 mln zł.

Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ potwierdza, że nie będą podpisywane nowe kontrakty, a tylko przedłużane stare. Ale zaznacza, że plan finansowy NFZ na 2010 rok to jeszcze nie jest ostateczna decyzja. Zapewnia, że pula na opiekę długoterminową się zwiększy

Pielęgniarki w nie wierzą w te zapewnienia i przypominają, że już w połowie tego roku NFZ wstrzymał podpisywanie nowych kontraktów z pielęgniarkami tłumacząc to oszczędnościami.

A kolejne obostrzenia przyniesie nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia dotyczące opieki długoterminowej. Wzrasta w nim liczba warunków, jakie musi spełnić osoba chora, by uznać ją za niedołężną wymagającą pielęgniarskiej opieki. Przewiduje też zwiększenie limitu pacjentów w domach opieki przypadających na jedną pielęgniarkę. Dziś musi przypadać jedna opiekunka na sześciu obłożnie chorych. Resort chce, by miała pod opieką nawet dwunastu pacjentów.

Elżbieta Buczkowska na łamach portalu rynekzdrowia.pl wylicza, że bez opieki pielęgniarskiej od nowego roku może pozostać około 17 tysięcy ciężko chorych pacjentów, po udarach, z odleżynami, wymagających profesjonalnej opieki pielęgniarskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum