Jak wygląda zainteresowanie leczeniem za granicą?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2015 11:38

Od połowy listopada do oddziałów NFZ w całym kraju spływają wnioski o zwrot kosztów leczenia za granicą. Najczęściej z tej opcji korzystają pacjenci ze Śląska.

Jak wygląda zainteresowanie leczeniem za granicą?

Unijna dyrektywa o transgranicznej opiece medycznej, która daje prawo do refundacji leczenia w innym kraju UE, obowiązuje od października 2013 roku. Jednak dopiero w sierpniu ubiegłego roku polski Sejm przyjął ustawę regulującą zasady transgranicznej opieki zdrowotnej. Przepisy weszły w życie 15 listopada.

Od tego momentu polscy pacjenci mogą wyjeżdżać za granicę na leczenie, a zapłaci za to NFZ

Nie wszędzie zainteresowanie jest takie samo, np. w woj. warmińsko-mazurskim do NFZ nie wpłynął ani jeden wniosek. Na Podkarpaciu i w Kujawsko-Pomorskiem tylko dwóch pacjentów starało się o zwrot kosztów za leczenie za granicą.

Z kolei do dyrektora pomorskiego NFZ do końca marca wpłynęło 12 wniosków. Sześciu świadczeń udzielono w Niemczech, a czterech w Czechach. Pozostałych dwóch w Hiszpanii i Belgii. Do tej pory siedem z tych wniosków rozpatrzono pozytywnie, dwa negatywnie ze względu na niekompletną dokumentację, a trzy są wciąż rozpatrywane.

Inaczej wygląda sytuacja na Dolnym Śląsku. Tam o zwrot kosztów leczenia starało się 185 pacjentów. W 77 przypadkach wyrażono zgodę, w jednym odmówiono.

Z kolei do śląskiego oddziału NFZ wpłynęło aż 349 wniosków. Na obecną chwilę pozytywnie rozpatrzono 79 wniosków, z czego w przypadku 51 dokonano już wypłaty na łączną kwotę 130,6 tys. zł. Nie było jeszcze decyzji odmownych.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum