Jak więźniowie korzystają z opieki medycznej

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2013 11:11

W 2011 r. przeciętny osadzony w więzieniu skorzystał 21 razy z podstawowych usług zdrowotnych oraz 3 razy z porad lekarzy specjalistów, na które czekał średnio tylko 14 dni.

Jak więźniowie korzystają z opieki medycznej
Dodatkowo pozbawiony wolności przechodził średnio ośmiokrotnie badania specjalistyczne, a co szósty był leczony w szpitalu. Każdy nowo przyjęty osadzony ma również wykonywane badanie rentgenowskie klatki piersiowej oraz przegląd stomatologiczny - informuje Dziennik Polski.

Kodeks karny wykonawczy daje więźniom prawo do nieomal nieograniczonego dostępu do bezpłatnych usług medycznych i wielu z nich z tego korzysta. Z powodu braków sprzętowych, lokalowych i kadrowych w więziennej ochronie zdrowia, osadzeni coraz częściej wożeni są do publicznych szpitali.

Najwyższa Izba Kontroli w swoim ostatnim raporcie zaznacza, że w latach 2010-2011 o ponad 26 proc. (z 19,9 mln zł do 25,2 mln zł) wzrosły wydatki na zakup świadczeń medycznych dla więźniów w placówkach ochrony zdrowia poza więzieniami (świadczenia opłacane są z budżetu służby więziennej).

Z informacji zamieszczonej na stronie Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wynika, że dla "zwykłych" pacjentów dostępność publicznych usług medycznych jest nieporównywalnie gorsza.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum