Jak w rozliczeniu za 2008 rok skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2009 13:25

Osoby mające na utrzymaniu niepełnosprawną osobę, mogą w rocznym zeznaniu podatkowym pomniejszyć swój dochód o poniesione wydatki rehabilitacyjne. Przypadki o tym czego nie można odliczyć, korzystając z ulgi rehabilitacyjnej - analizuje Gazeta Prawna.

Nie można na przykład odliczyć kosztów dojazdu na badania. Odliczeniu od dochodu - informuje GP - podlegają jedynie te wydatki, o których jest mowa w art. 26 ust.7a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dojazd na badania diagnostyczne (laboratoryjne) niewątpliwie należy uznać za przewozy konieczne przy stanie zdrowia podatnika. Jednak odliczeniu od dochodu wolą ustawodawcy podlegają wyłącznie wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego związanego z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. W ramach tych zabiegów nie mieszczą się, niestety, badania laboratoryjne.

Podatnicy, składający zeznanie podatkowe, w którym wykazali odliczenie z tytułu koniecznego przewozu na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, nie są zobowiązani do dokumentowania korzystania z zabiegów. Nie oznacza to jednak, że kwota limitu, do wysokości którego przysługuje odliczenie 2280 zł z tytułu dojazdów na niezbędne zabiegi, jest ryczałtem przysługującym bez względu na wysokość poniesionych wydatków. Dokonanie tego odliczenia wymaga spełnienia wielu warunków, a w szczególności poniesienia wydatków związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Podatnik nie może w ramach wydatków na cele rehabilitacji podatnik odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym poniesiony koszt zabiegu operacyjnego wyszczególniony na fakturze. Niekwestionowany jest fakt, że zabieg operacyjny poprawi stan zdrowia podatnika, jednak wydatek poniesiony na ten zabieg operacyjny nie mieści się w katalogu wydatków rehabilitacyjnych, który jest zawarty w ustawie o PIT, ponieważ nie można go zakwalifikować jako zabiegu rehabilitacyjnego, lecz wyłącznie jako zabieg o charakterze operacyjnym.

Więcej czytaj w Gazecie Prawnej - www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum